Hlavní obsah
Australan urazil více než 100 kilometrů pěšky a prakticky bez vody (ilustrační foto). Foto: Profimedia.cz

Australan uvízl v poušti. Pěšky urazil více než 100 kilometrů a musel pít vlastní moč

Jedenadvacetiletý Tom Mason ze severoaustralského města Darwin si prožil malé osobní peklo, ze kterého jen tak tak vyvázl živý. Po autonehodě zůstal bez vody a potravin v poušti 150 kilometrů od nejbližšího lidského obydlí. Než ho nalezly hlídky, ušel Allan během tří dnů více než 100 kilometrů, během kterých musel pít vlastní moč.

Australan urazil více než 100 kilometrů pěšky a prakticky bez vody (ilustrační foto). Foto: Profimedia.cz
Australan uvízl v poušti. Pěšky urazil více než 100 kilometrů a musel pít vlastní moč

Mladý technik se minulou středu vracel ze vzdálené aboriginské osady Pipalyatjara na hranici Severního a Jižního teritoria, kam byl pracovně poslán. Čekala ho přes sedm set kilometrů dlouhá cesta přes městečko Yulara do Alice Springs, kde měl v pátek dopoledne nasednout na letadlo domů do Darwinu.

Během cesty do Yulary, která je nejnáročnějším úsekem a místo silnice zde vede pouze prašná cesta, se Masonovi připletlo do cesty stádo divokých velbloudů. Mladý muž strhl volant a výsledkem byla havárie a zcela nepojízdný vůz.

Mason vyvázl z nehody bez zranění, ocitl se však v pustině 150 kilometrů od nejbližšího obydlí bez jídla, vody a signálu ve svém mobilu. Proč si sebou na výpravu do divočiny nevzal dostatečné zásoby a satelitní telefon zůstává nejasné. V této situaci neměl na výběr a vydal se na strastiplnou cestu australskou pouští pěšky.

Jedinou šancí bylo jít stále vpřed

„Věděl jsem, že buď tam zůstanu a umřu, nebo se pokusím dostat na hlavní silnici a někoho snad potkám,“ sdělil Mason australské televizní stanici 9NEWS. Jeho nadějí bylo, že si někdo z rodiny uvědomí, že se Mason neozývá. Problém byl, že nikdo nečekal, že by se měl ozvat dříve než v pátek ráno, kdy měl nasednout do letadla.

Během následujících šedesáti hodin urazil mladý muž mezi 100 až 120 kilometry. Cestou narazil na odhozenou pet lahev s vodou. Životadárná tekutina mu ve vedru rychle došla, a tak byl donucen pít svou vlastní moč. „Asi třikrát nebo čtyřikrát jsem se svalili na cestu a chtěl jsem to kompletně vzdát,“ řekl Mason. Jediným jeho štěstím bylo, že ještě byla australská zima a teploty nedosahovaly vražedných výšin.

V pátek ráno si Masonovi rodiče povšimli, že se jejich syn nezapsal k nástupu do letadla. Okamžitě zalarmovali policii, jejíž hlídky našly silně dehydrovaného mladíka v pátek v pozdních odpoledních hodinách. „Nedokážu si představit, že bych tam měl strávit další noc,“ sdělil šťastný Mason během setkání se svými rodiči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků