Hlavní obsah
Anglické záchodky v čínském městě Čchung-čching Foto: Profimedia.cz

„Anglické pisoáry” mají učit Číňany záchodkové etiketě

Jasně barevné pisoáry, výrazně označené jako „anglické“, si tento týden odbyly premiéru v čínském městě Čchung-čching. Mají se stát součástí nové „záchodkové revoluce“, kterou v zemi nechvalně proslulé nechutnými veřejnými toaletami přislíbily tamní úřady, napsal zpravodajský web The Times.

Anglické záchodky v čínském městě Čchung-čching Foto: Profimedia.cz
„Anglické pisoáry” mají učit Číňany záchodkové etiketě

Nové pisoáry ale hned vyvolaly na internetu zanícenou diskusi obyvatel. Nelíbí se jim, že jsou tyto pánské záchodky umístěny hned vedle dětského hřiště.

Čínské úřady minulý týden slíbily, že spustí „záchodkovou revoluci“, která z toalet spláchne štěnice, zápach i nevhodné chování. Na výstavbu 17 000 nových toalet a renovaci dalších 8000 v blízkosti turistických středisek má být letos po celé zemi vynaloženo v přepočtu více než 35 miliard Kč.

Nové prostory v Čchung-čchingu pojmou až čtyři muže najednou. Každý za sebou může uzavřít prohnutou plastovou „závoru“, která sahá od stehen po pás, aby je tak částečně zakryla před kolemjdoucími. Pochybnosti obyvatel ovšem vyvolává nejenom nevhodnost umístění toalet, ale také samotné pojmenování.

„Anglické pisoáry?“ napsal jeden z uživatelů na čínský mikroblogový server Sina Weibo. „Přísahám, že jsem nic podobného v Británii nikdy neviděl!“

Historicky vzato je pisoár francouzským vynálezem. Evropská města, jako například Amsterodam, využívají přechodně instalované veřejné pisoáry během akcí a svátků, při nichž lze očekávat značnou konzumaci alkoholu. Ale Británie skutečně není podobnými typy záchodků příliš známá.

Označení „anglický pisoár“ má proto spíše symbolický charakter. Ten v Čchung-čchingu sází na čínskou fascinaci „anglickými džentlmeny“ a s nimi spojeným očekáváním dobrých mravů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků