Hlavní obsah

Amatérský archeolog objevil tisíce let starý poklad

Tři a půl tisíce let čekal pod zemí na Vltavotýnsku poklad ze starší doby bronzové na svého objevitele. Nakonec se jej letos na jaře dočkal v osobě zdejšího amatérského archeologa Ladislava Sokola. Unikátní soubor 74 žeber ze slitiny mědi a olova po několikaměsíčním zkoumání odborníky z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích předal v pátek nálezce symbolicky do rukou starosty Týna nad Vltavou Karla Hájka.

Amatérský archeolog objevil tisíce let starý poklad

Poklad se nyní přesune do sbírek Městského muzea v Týně nad Vltavou. "Celý soubor ležel pohromadě v malé hloubce pod třemi plochými kameny," uvedl Sokol, kterému k objemu pomohl detektor kovů. Přesné místo nálezu archeologové důsledně tají. Snaží se tak zabránit útoku novodobých "zlatokopů" na tuto lokalitu. "Lidí, kteří po podobných pokladech pátrají je velmi mnoho, je ale jen málo takových jako je Ladislav Sokol, kteří své nálezy odevzdají do rukou odborníků," poznamenal archeolog Jihočeského muzea Ondřej Chvojka.

Podle něho jde o čtvrtý nejdůležitější archeologický nález svého druhu v České republice, navíc se zachovaným místem uložení a jedinečným složením materiálu žeber. Měděná žebra byla umístěna po pěti proti sobě a střídavě nad sebou a byla převázána provázky zatím neznámého rostlinného původu, jejichž části se dochovaly.

"Zcela jedinečné je složení měděné slitiny žeber s velkou příměsí olova nemá ve střední Evropě obdoby. Předmětem archeologického bádání pracovníků Jihočeského muzea bude nyní zjistit pravděpodobný smysl takového uložení měděných žeber, které kdysi sloužily jako platidlo a polotovar na zhotovování nástrojů a zbraní a pravděpodobné místo jejich výroby.

Nálezce vltavotýnského pokladu Ladislav Sokol ukazuje novinářům jedno z nalezených žeber z doby bronzové. Foto: PRÁVO/Petr Pokorný

"Panu Sokolovi náleží podle zákona nálezné, které činí 10 procent z odhadnuté ceny nalezeného pokladu a především velké poděkování za to, že nález řádně zdokumentoval a celý bezezbytku odevzdal k vědeckému bádání," konstatoval starosta Hájek.

Odměnu určí posudky

Výše odměny bude závislá na právě prováděných odborných posudcích. Lze očekávat, že by se mohla pohybovat v řádu několik desítek tisíc korun. Cenu lze nepřímo vyvozovat z odměny, kterou před dvěma lety obdrželi dva muži za podobný nález u Přídolí na Českokrumlovsku. Na lesní cestě tehdy plochý kámen, pod nímž leželo 86 žeber ze starší doby bronzové. Objev tak potvrdil existenci obchodní stezky v době asi 1500 až 1600 let př. n. l., která vedla podél Vltavy a spojovala Alpy s centrálními Čechami.

Muži tehdy získali jako odměnu 24 tisíc korun dle zákona o památkové péči. Archeologický ústav totiž nález ocenil na 240 tisíc korun. "Odměny nejsou v těchto případech nijak zvlášť vysoké, na druhou stranu představují pro nálezce motivaci k odevzdání nálezu," zdůraznil Chvojka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků