"Není to jako v přírodě, kde je matka bere a v lese je učí lovit zajíce, srnky a podobně. Tady je to na ošetřovatelích, snaží se různými způsoby učit tygřata lovit," vysvětlil ředitel ZOO Jiří Trávníček.

Malé tygřice váží nyní kolem 30 až 40 kilogramů. Než se naučí pořádně lovit kořist, potrvá to podle ředitele ještě několik let. I když tygřice Tsamara se o svá prvorozená mláďata dobře stará, lidé jí musí občas trochu pomoci.

Záchranný program pro sibiřské tygry

ZOO je zapojená do záchranného programu pro sibiřské tygry. Jeho koordinátor přesně stanovuje, kteří jedinci spolu mohou mít mláďata. Zahrady garantují nejen čistotu chovů, ale také to, že se z mláďat nestanou domácí mazlíčci nebo zvířata zavřená a traumatizovaná v malých klecích, řekl Trávníček.

Chovatelé v Plzni se snaží zachovat u tygřat jejich přirozené schopnosti, včetně lovu. Taková zvířata je pak možné podle Trávníčka dobře využít dál v dalších generacích chovů. "Je to první krůček k tomu, aby se v budoucnosti mohli tygři vracet zpět do přírody, pokud ještě bude kam," dodal ředitel plzeňské zoo.