Policista se řídil paragrafem 158 italského zákona o silničním provozu, který řidičům ukládá, ať učiní taková opatření, aby zaparkovaný nebo zastavený vůz bez jejich souhlasu nemohl použít někdo jiný. Toho, kdo tak neučiní, lze považovat za člověka, který navádí k trestnému činu.

„Připadne mi to absurdní,” říká pokutovaný 77letý Renato Ricci, který se na středomořském ostrově narodil, ale nyní žije u Turína na severu pevninské Itálie.

Po konzultaci s právníkem pokutu nakonec zaplatil - a protože to bylo ve lhůtě pět dní, z peněženky mu ubylo jen 29 eur.

Cítí se však být obětí „přílišné horlivosti a přísnosti”. Namítá, co by se potom mohlo stát těm, kteří mají motocykl nebo kabriolet.

Nadřízený se policisty zastal

Scénograf, učitel, majitel restaurace a světoběžník trávil v Algheru prázdniny jako dítě. Jako penzista si tu pořídil byt v historickém centru. „Když s sebou mám psa, nechávám okénka vždy stažená,” vysvětluje, jak k pokutě přišel.

„Onoho rána jsem ho šel vyvenčit a jeli jsme nakoupit. Po zaparkování jsem vzal psa, tašky s nákupem a zapomněl jsem zavřít auto,” dodává. Právník mu prý řekl, že pokuta není přehnaná.

„Zkušeného a kompetentního” policisty se zastal jeho nadřízený. Prý správně nahlásil podezřelé vozidlo se staženými okénky, které by mohlo být kradené nebo by ho mohl chtít někdo ukrást. A protože byl vůz zaparkovaný v kopci, někdo také mohl uvolnit ruční brzdu, což by představovalo další nebezpečí.