„Sameček se sice narodil v polovině prosince, teprve po téměř třech měsících si však mohli chovatelé s úlevou oddychnout. Medvídě přichází na svět velmi malé, jeho porodní váha se pohybuje kolem 400 gramů, je slepé a takřka bez srsti. Šestiletá samice Saraswathi se ale projevila jako skvělá matka, o mládě od prvních okamžiků příkladně pečovala,” uvedla Bujáčková.

Ve Zlíně odchovali medvěda pyskatého

Ve Zlíně odchovali medvěda pyskatého

FOTO: Pokorný Zlín/Miroslav Zoo, ČTK

Mládě je stále se svou matkou v chovatelském zázemí, do venkovního výběhu by mohlo zamířit na konci dubna. Rodičovský pár, šestiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, získala zlínská zoo v roce 2015 z indické zahrady.

Medvěd při sporu o místo na kanapi zalehl majitele

„Udělali jsme vše pro to, abychom medvědům vytvořili co nejlepší podmínky k chovu. A doufali jsme, že jednou skutečně přispějí k oživení současné nepříliš zdravé evropské populace medvědů pyskatých. Nyní čítá pouze 18 jedinců. Je to jedinečný pocit, když se váš chovatelský sen naplní,” prozradil ředitel zlínské zahrady Horský.

Jejich počet klesá

Chovatelé sledovali vývoj mláděte díky kamerovému systému. „Zatímco první dva měsíce svého života strávil většinou v těsné blízkosti samice, nyní již zvědavě prozkoumává celou ubikaci. Velmi často se také vyšplhá na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit,” sdělila Bujáčková.

Medvědy pyskaté chová pouze sedm zoologických zahrad v Evropě.

Medvědy pyskaté chová pouze sedm zoologických zahrad v Evropě.

FOTO: Pokorný Zlín/Miroslav Zoo, ČTK

Chovatelé nyní odhadují váhu samečka na pět kilogramů. Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu či Bangladéši.

„Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 tisíc jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla,” doplnila mluvčí.