Mláďata musí koupele podstupovat pravidelně a pouhé omytí vodou jim nestačí. „Ve volné přírodě mláďata žijí se svými matkami vysoko na stromech a jejich exkrementy padají dolů na zem,“ uvedla na svých stránkách organizace Orangutan Foundation International. Osiřelá mláďata sama na stromech být nemohou. Pravidelná hygiena tak zabraňuje vzniku infekcí.

Útulek je v indonéské provincii Střední Kalimantan a v jeho péči je nyní na 320 osiřelých mláďat orangutanů sumaterských.

Ačkoliv Royal vypadá spokojeně, osud k ní příliš přívětivý nebyl. Stejně jako ostatní orangutani v útulku byla Royal nalezena v džungli poté, co její matku zabili pytláci nebo farmáři, kteří mýtili les, aby vznikl prostor pro další plantáže palmy olejné.

Celková populace orangutanů sumaterských je odhadována na 50 až 100 tisíc. Každoročně jsou zabity dva až tři tisíce orangutanů. Jen v posledních dvaceti letech ztratila tato zvířata na 80 procent jejich přirozeného prostředí. Malá Royal a další orangutani jsou v útulku vychováváni tak, aby se mohli do divočiny vrátit.