Výrazná změna vzhledu je pravděpodobně spojena se znečištěním místní řeky, kam se zvířata často chodí koupat a kde hledají potravu.

Zatím se neví, které chemické látky jsou za zbarvení psů zodpovědné. Podle místních úřadů by se však mohlo jednat o průmyslové barvivo, které je do řeky vypouštěno místními podniky. Voda v řece je již dlouho pro lidské potřeby považována za nevhodnou.

Ochránci zvířat nyní apelují na místní úředníky, aby začali jednat s podniky, které mají vypouštění odpadu do řeky na starosti. „Bylo šokující, když se bílá srst psů změnila v modrou," řekl deníku Daily Mail ochránce zvířat Arati Chauhan.

Místní zprávy tvrdí, že úředníci byli s problémem seznámeni a od té doby bylo v oblasti provedeno několik testů na kvalitu vody, které ukázaly strašlivé výsledky.

Vypouštění barviva do řek je trestné

Stížnosti směřují i ze strany výboru pro kontrolu znečištění ze státu Maháráštra (MPCB). Tvrdí, že zvířata v této oblasti doplácejí na nezodpovědné počínání průmyslových podniků.

„Vypouštění barviva do jakéhokoli vodního zdroje je nezákonné. Proti znečišťovatelům podnikneme příslušné kroky, protože ničí životní prostředí,” řekl mluvčí MPCB.