Sedm tanečnic ve věkovém rozpětí 65 až 75 let secvičilo tříminutovou sestavu na orientální hudbu. Dámy si daly záležet i s výběrem kostýmů. Nechyběly barevné šátky, korálkové čepičky nebo náhrdelníky či cinkavé činelky. „S výběrem kostýmů, doplňků i líčení jsme si vyhrály. Jsme ženy, to nás baví,“ přiznala osmašedesátiletá lektorka orientálního tance Milena Sedláčková, která se tanci věnuje přes deset let. „Jen jsme si říkaly, že v našem věku už nejsou vhodné podprsenky nebo bolérka, tak jsme to vyřešily tričky,“ usmívala se Sedláčková, pro jejíž skupinu je to první veřejné vystoupení. Dámy se ale v případě zájmu rády objeví i na jiných akcích.

Aktivizace ostatních

Rezidence a kulturní centrum RoSa je z podobných akcí nadšená. „Dámy jsou z Centra aktivizačních programů z Prahy 8. Když mi hlavní lektorka Milena Sedláčková řekla, co chystají, tak mě to velmi potěšilo. Všem takhle šikovným lidem otevírám dveře. Tím potěším a zároveň i aktivizuji naše klienty na vánočním sezení, které pořádáme příští týden a kde se tyhle dámy představí,“ řekla pro Novinky ředitelka rezidence RoSa Marta Dietrich Dvorská.

Pohyb léčí

Kromě toho, že seniorkám přináší tanec radost a dobrou náladu, má pro ně i velmi důležitý zdravotní význam. Břišní tance totiž příznivě působí na kardiovaskulární systém. Celé tělo se pohybem zahřívá a protřásá, takže se krev dostává i do těch nejtenčích cév, které zásobují důležitými živinami ta nejzazší místa organismu. Zvýšené prokrvení mimo jiné zabraňuje řídnutí kostí. Navíc se po čase vytvaruje postava a přestanou tanečnice bolet záda, protože tanec posiluje všechny svaly, které drží páteř zpříma. A v neposlední řadě zpevní vazy v kolenou a kyčlích.