Kubánský taneční soubor Danza Voluminosa, česky Objemný tanec, je složený jen z mužů a žen, kteří trpí nadváhou. Skupina bojovala dvě dekády za to, aby ukázala, že i lidé s nadváhou mohou tancovat a předvést krásnou podívanou.

Minulý víkend oslavil soubor 20leté výročí plesem v kubánském Národním divadle, které sdíleli i s dalšími důležitými tanečními soubory na ostrově jako jsou Contemporary Dance a Acosta Dance.

Konceptem není nabídnout dokonalou taneční show, ale ukázat, že i lidé s nadváhou umějí vyjádřit své emoce na jevišti.

„Stále ještě tu jsou lidé s nadváhou, kteří pochybují o tom, že by tlustí lidé mohli něco dělat. Ve skutečnosti se domnívají, že když jsou tlustí, jsou vlastně postižení a moc toho nezmůžou,“ řekl agentuře Reuters člen soboru, tanečník a herec, Evaristo Valenti.

Stále se setkávají s opovržením

„Objemný“ soubor se skládá z několika desítek lidí, většinou žen, kterým se nesplnil sen být profesionálními tanečnicemi. Taneční skupina má své vlastní verze klasických baletů, jako je Labutí jezero či Carmen, ale nabízí i jiná představení s typicky kubánskými rytmy jako je rumba.

Mnoho choreografií bylo vytvořeno samotným zakladatelem Juanem Miguelem Masem, který používá hodně narážek a humoru, aby tanečníci byli blíže publiku, které je stálé přijímá s opovržením.

Nicméně jeden divák, který chtěl zůstat v anonymitě, měl jen slova chvály: ,,Ne každý má odvahu, obratnost a pružnost, aby dělal to, co dělají oni.“