Stojí to jen pár centů za kondomy a z moře můžete vytáhnout rybu, která by vás jinak stála průměrný měsíční plat, citovala agentura AP jednoho z rybářů v Havaně. Juan Luis Roselló sedí několik hodin na havanském pobřežním bulváru Malecón a čeká, až se vítr od floridské úžiny obrátí. Jakmile se tak stane, vytáhne z kapsy čtyři kondomy, nafoukne je a přiváže na konec svého rybářského prutu.

„Nikdo nedokáže nahodit tak daleko,“ říká další z havanských rybářů, šestapadesátiletý Iván Muňo. Je jedním z desítek mužů, kteří každý večer přicházejí k moři, aby se svým podomácku vylepšeným rybářským náčiním lovili ryby až 300 metrů od břehu. Právě tam mohou chytit větší dravé ryby, například palamidy či kranase.

Neobvyklá metoda nese ovoce, rybáři si přijdou na slušné úlovky.

Neobvyklá metoda nese ovoce, rybáři si přijdou na slušné úlovky.

FOTO: Ramon Espinosa, ČTK/AP

Pro velkou část Kubánců jsou malá loďka a palivo do ní příliš nákladné. Proto za velkými rybami na moře vyrážejí na podomácku vyrobených člunech z pneumatik či polystyrenu. Tyto nebezpečné techniky rybolovu však často pokutuje pobřežní stráž.

„Nemá cenu dostat pokutu 3000 pesos (asi 3000 Kč) a ještě přijít o výstroj,“ říká Leandro Casas. Balónkové rybaření je levnější a bezpečnější, a proto si získává stále větší oblibu. Není úplně jasné, odkud se tato balónková metoda vzala. „Prý někdo viděl video z Jihoafrické republiky, na kterém rybáři používali papírové draky,“ vysvětlil zrod kondomové rybářské techniky Casas.

Jakmile se otočí vítr, nafouknou rybáři kondomy a nahodí.

Jakmile se otočí vítr, nafouknou rybáři kondomy a nahodí.

FOTO: Ramon Espinosa, ČTK/AP

Prodávat ryby na Kubě bez licence je zakázané, ale všichni balónkoví rybáři říkají, že se jen snaží nakrmit své rodiny. Mnozí z nich se navíc domnívají, že běžní Kubánci by si od nich rybu stejně nekoupili, když mají měsíční plat v průměru 25 dolarů (asi 630 Kč). Dovolit si ji koupit může jen vyšší příjmová skupina, restauratéři nebo cizinci.

Vynalézavost balónkových rybářů ocenil i Alex Romero, šéf federace rybářů ve Staré Havaně. „Kubánci vždy dokážou důmyslně vyřešit problémy, aniž by utratili mnoho peněz,“ říká Romero.