Malého Santiaga trápí řada neduhů, způsobených jeho extrémní tloušťkou. Za tu může především nadměrná konzumace mateřského i umělého mléka, uvedl Salvador Palacio, ředitel nadace Gorditos de Corazon, která léčbu zprostředkovala.

“Santiago je osmiměsíční dítě, které váží více než 20 kilogramů. V tuto chvíli má stejnou hmotnost jako pěti až šestileté kolumbijské děti. Trpí progresivním přibýváním na váze, úzkostí a má rovněž plicní problémy. Je to chorobný jedlík,” vysvětlil Palacio.

Tukové zásoby omezují dítě v pohybu. Brání mu v převracení se, v lezení i v dosahování dalších fyzických zdatností. To přimělo jeho devětatřicetiletou matku Eunice Fandinovou vyhledat odbornou pomoc.

“Mám obavy. Především je těžké ho nosit. Je velmi roztomilý, ale není zdravý. Proto si myslím, že by se měl léčit, aby se dostal zpět na normální váhu,” popsala Santiagova matka. I přes nízký věk mu kvůli obezitě hrozí srdeční infarkt nebo cukrovka.

Místo mléka ovoce a zelenina

Lékaři nařídili chlapci přísnou dietu. Místo umělého mléka bude dostávat zeleninové a ovocné šťávy, důležitý je také pohyb. Do půl roku by měl zhubnout 12 kilogramů, čímž by se jeho váha dostala do normálu. Ze všeho nejvíc nyní záleží na přístupu matky. „Musíme ale zlepšit i jeho sociální prostředí, protože se jedná o rodinu s nízkými příjmy,” dodal Palacio.

Santiago má doma čtyři sourozence. Z nich žádný podle Fandinové obezitou netrpí.