Pákistánci v posledních dnech zaplavili internetové komunitní sítě, aby vynadali Paulu Smithovi za to, že pro své sandály „Robert“ ukradl design tradičních péšávarských čapálů. Ale v Péšávaru na severozápadě země jsou obchodníci spíš pobaveni, protože Paul Smith podle nich zvolil design, který je nemoderní.

„Tenhle vzhled je hrozně zastaralý. Občas o ně požádali muži, kterým je 60 nebo 70 let,“ řekl agentuře AFP Kamrán Chalíl z místního obchodu s obuví.

Naleštěné sandály z černé kůže s tenkou podrážkou a otevřenou špičkou, jaké uvedl na trh Paul Smith, už se dávno v Péšávaru nenosí, potvrzuje Farhád Ulláh, jehož rodina vyrábí boty ve městě už 70 let. „Můj otec tenhle design šil, ale já už ho nedělám, protože po něm není poptávka,“ řekl. „Jen občas je chtějí na zakázku ušít vojáci nebo policisté ve výslužbě.“

Čapály jsou v Pákistánu všudypřítomné. Milují je muži všech společenských tříd, hlavně kvůli pohodlí a odolnosti. Běžně se prodávají v přepočtu za pět až 20 dolarů (asi 100 až 400 korun).

„Musel bych být šílený, abych dal za sandály 50 000 rupií, když je můžu koupit za 1500 nebo 2000 rupií,“ řekl šestačtyřicetiletý Mansúr Chán, který čapály pravidelně nosí.