„Je to jeden z nejdůležitějších kusů porcelánu dynastie Ming, který za posledních dvacet let máme. Je to takzvaná palácová mísa s motivem květin uvnitř i zvenku. Pochází z období vlády Čcheng-chua, které bylo vrcholným ve zdokonalování umění v císařských pecích v Ťing-te-čenu,“ vysvětlil místopředseda aukční síně Sotheby's Nicholas Chow.

Nenápadná a extrémně cenná miska patřila Rolfu Cunliffovi, bristkému šlechtici a vášnivému sběrateli čínského umění. Očekává se, že by se v říjnu na aukci v Hong Kongu mohla vydražit za více než 10 miliónů dolarů, v přepočtu přes 194,5 miliónu korun. To by znamenalo rekordní částku za předmět z tohoto období čínské historie.

Pokud se skutečně prodá za sumu blížící se 200 miliónům korunám, bude zajímavé porovnání, že by si mohl kupce za tuto sumu pořídit zhruba 600 zbrusu nových vozidel Škoda Octavia v základní výbavě.

Pokud někomu modrý květinový vzor na bílém pozadí připomněl na chvíli sváteční cibulák, není to tak „mimo”, jak by se mohlo zdát. Cibulákový dekor byl totiž inspirován čínským porcelánem a jeho hlavním motivem jsou taktéž květiny.