Padesátiletý David Elder, který žije nedaleko města Glasgow, fotil na jezeře labuť, když vtom ho zaujala vlna, jež se náhle objevila na jinak naprosto klidném jezeře. Záběry pořídil z mola u obce Fort Augustus ležící na jihozápadním konci jezera.

„Koutkem pravého oka jsem zahlédl ve vodě něco černého o délce asi pěti metrů, vytvořilo to vlnu. Jsem přesvědčen, že to způsobil nějaký pevný objekt pod hladinou. Hladina byla v ten moment velmi klidná, na jezeře nebyla žádná další aktivita,“ okomentoval situaci Elder.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Příšeru na jezeře Loch Ness natočil v roce 1960 Tim Dinsdale, jeho záběry byly prohlášeny za pravé.

Video je důkazem, jak málo stačí k dalšímu vzbuzení zájmu o lochnesku, která má v nejznámějším skotském jezeře údajně žít. Od jejího prvního spatření uplynulo letos v dubnu už 80 let a zdá se, že téma příšery Nessie je stále populární.

Už od začátku se ovšem spekuluje, zda se nejednalo pouze o výmysl, jenž měl podpořit turistický ruch. Na přiživování legendy se totiž podle doktora Charlese Paxtona z Univerzity St. Andrews, který se tímto fenoménem zabývá, podíleli hojně i majitelé kaváren a hotelů v okolí jezera. [celá zpráva]