„Nejhorší je pro medvíďata první den, kdy se rozhoduje o tom, jestli budou schopna se napít a jestli má matka mléko. Nebezpečný je i první týden, kdy si medvíďata musí osvojit stereotyp pravidelného kojení. Pokud to zvládnou, je velká naděje, pokud malí nedostanou nějakou infekci nebo se něco nestane s matkou, že budou v pořádku,“ doufá ředitel zahrady Martin Hovorka.

Všechno dění v porodním boxu snímá online kamera, takže život medvíďat a jejich matky mohou sledovat jak ošetřovatelé, tak všichni zájemci na webu zoobrno.cz.

„Matka má nyní asi 500 až 600 kilo, mláďata při narození váží 800 gramů, vešla by se do dlaně,“ řekl Hovorka. Pro Coru to byl už její pátý porod, úspěšně byla odchována zmíněná dvojčata Bill a Tom, jinak mláďata nepřežila.

„Kupříkladu loni byla hned po porodu zticha, letos jsou velice hluční, což je dobré znamení,“ pochvaluje si ředitel.

 Medvíďata skončí v jiné zoo

Oproti loňskému roku došlo při přípravách na porod k několika změnám. Změnila se krmná dávka pro Coru, zvýšený podíl ryb byl doplněn vařeným masem, ovocem, červenou řepou a další zeleninou. Pro návštěvníky pak byla uzavřena cesta kolem výběhu a omezení bude trvat i v následujících týdnech. Pokud se podaří medvíďata odchovat, určitě najdou místo v některé z evropských zoo.

„Bohužel si je nemůžeme nechat, kdybychom měli budovat nový výběh, přišlo by to na sto miliónů korun, a to by byl jen takový průměrný prostor. Nejdražší je tam technologie, protože musí mít bazén a filtrace vody je pak hodně náročná,“ vysvětlil Hovorka.