„Přišel na výstavu ještě s dalším mužem z Číny. Jeden z nich se mě snažil rozptýlit, zatímco druhý měl diamant v ruce,“ uvedl pro agenturu AFP Sureš de Silva, vedoucí mezinárodní prodejny drahých kamenů, kde se výstava konala.

„Vypadalo to, že muž diamant posuzuje, najednou si ho ale strčil do pusy,“ popsal situaci jeden z policistů, který nechtěl být v médiích jmenován.

„Když mi došlo, co se děje, zakřičel jsem. Jeden z mužů odběhl pryč, druhého, kterému se mezitím podařilo diamant spolknout, jsme chytili,“ dodal Silva.

Projímadla nezabrala

Lapený zloděj prý nabídl Silvovi, že spolknutý diamant o průměru 7,2 milimetru zaplatí. Organizátoři výstavy ale chtěli, aby o případném trestu rozhodla policie. Muž byl tedy v doprovodu policejní eskorty převezen do nemocnice v Kolombu, kde mu lékaři podali projímadla. Podle policie ale rentgenové snímky odhalily, že 1,5karátový broušený diamant uvízl muži v jícnu.

„Lékaři doporučili odstranit diamant chirurgickou cestou. Život toho muže by mohl být v ohrožení, kdyby ostrá hrana diamantu prořízla jeho vnitřnosti. V zájmu bezpečnosti tedy bude muset podstoupit operaci,“ sdělil policejní mluvčí Ajith Rohana.

Výsledek soudního řízení s 32letým Číňanem nyní závisí na tom, zda se diamant navrátí majiteli. Určitou roli by pak mohla hrát také výpověď druhého muže, který uprchl. Zatím se ho ale policii nepodařilo dohledat.