Croizon přišel o ruce i nohy před 18 lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20 000 voltů.

Francouz, který plave s pomocí ploutví připevněných na protézách, tak již překonal kanál La Manche nebo průlivy z Oceánie do Asie a z Asie do Afriky.

Croizon se do ledové vody ponořil u ostrova Malý Diomédes a doplaval k ruské námořní hranici u západněji položeného ostrova Velký Diomédes. Předpokládaná přímá vzdálenost byla podle Croizonova webu asi čtyři kilometry. Podle organizátorů chtěl Francouz uplavat celou trasu až na pobřeží druhého ostrova, nedostal ale povolení vstoupit na ruské území.

Trasu k ruské hranici Francouz uplaval za hodinu a 15 minut. I když akce byla kratší, než se původně plánovalo, podle koordinátora Marca Gaviard byla neuvěřitelně namáhavá. "Philippe řekl, že to byla ta nejtěžší věc, kterou kdy udělal, dokonce těžší než přeplavat kanál La Manche," prohlásil Gaviard.

Voda prý měla asi čtyři stupně Celsia. Croizon si vzal dvě neoprenové kombinézy, když ale plavbu dokončil, byl "naprosto vyčerpaný". Cestu navíc ztěžovaly více než dvoumetrové vlny a hustá mlha.

Druhý plavec v úžině

Členové expedice prostřednictvím satelitní navigace zjišťovali, jestli se už dostali k námořní hranici mezi Aljaškou a Ruskem. Jakmile se tak stalo, Croizon nastoupil na jeden z doprovodných člunů a vrátil se na Malý Diomédes.

Croizon, který chce upozornit veřejnost na schopnosti lidí s postižením, je podle Reuters druhým člověkem, který plaval Beringovou úžinou z Aljašky k ruskému území. První byla v roce 1987 vytrvalostní plavkyně Lynne Coxová.