Závodníci podle mluvčí pražské zoo Terezy Palečkové však nemuseli nutně běžet. "Trať dlouhou 5,1 km lze nejen proběhnout, ale také projít například s kočárkem nebo se psem nebo projet na koloběžce," nabádala Palečková a mnozí toho využili.

Výtěžek z akce má letos přispět na projektu Toulavý autobus. Předpokládá se pořízení autobusu, který bude vozit děti především z pralesních oblastí Kamerunu do záchranných stanic, kde se mají s gorilou nížinnou seznámit jinak než na talíři. Dříve se z výtěžku běhu kupovalo vybavení strážců kamerunské rezervace Dja a podporovala záchranná stanice v Limbe.

Někteří se při v masce gorily pekně zapotili.

Někteří se při v masce gorily pěkně zapotili.

FOTO: Petr Janiš, Právo

Ochránci goril vedle pytláctví upozorňují na těžbu deštných pralesů, kvůli níž zaniká nejen prostředí goril nížinných, ale celý rozmanitý ekosystém.

V neděli zve pražská zoo na rozlučku s Upitou. Nejde ale o gorilu, ale o samici orangutana sumaterského, která se stěhuje izraelské zoo Hai Park za osamělým samcem. "Upitě přijde v 15:00 popřát šťastnou cestu cestovatel Josef Formánek," uvedla Palečková. Formánek je také spisovatelem, autorem bestselleru Prsatý muž a zloděj příběhů i novinky Létající jaguár.