Maličký Nepálec strávil celých 72 let v zapadlé horské vesničce Rhimkholi, asi 400 kilometrů od hlavního města Káthmándú. Na živobytí si vydělával tkaním tradičních nepálských oděvů a spoléhal se na podporu jednoho ze svých pěti bratrů. Nikdy  nenavštívil lékaře, takže mu ani nebyla stanovena žádná diagnóza.

Možná by se o něm svět nikdy nedozvěděl, kdyby se ve vesnici neobjevil dodavatel dřeva, který Dangiho nevzdělané rodině pověděl o případném rekordu. Na Dangiho pozvání pak do Káthmándú z Londýna přiletěl šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů Craig Glenday, který na místní klinice provedl oficiální měření.

Dangi sesadil z trůnu nejmenšího muže 18letého Junreye Balawinga z Filipín, který se s výškou 59,9 centimetru zapsal do Guinnessovy knihy rekordů teprve v červnu 2011. A nejen to, Dangi se dokonce stal nejmenším dospělým člověkem, jehož velikost kdy byla oficiálně ověřena. Porazil tak 57 centimetrů měřícího Gula Mohammeda (1957 - 1997) z Nového Dillí v Indii.

Video

Expirované video

Junrey Balawing z Filipín se stal nejmenším mužem světa v den svých 18. narozenin. Nekraloval však dlouho, z trůnu ho po necelém roce sesadil právě Nepálec Dangi. Zdroj: Reuters

„Nepřestávám se divit, že je tento rekord stále překonáván. Ve chvíli, kdy jsem myslel, že je nemožné, aby se objevil ještě někdo menší, ozval se Dangi. Doslova nás ohromil, protože se ukázalo, že je dokonce nejmenším člověkem všech dob," uvedl nevěřícně Glenday.

"Co mi ale přijde stejně neuvěřitelné, je jeho věk. Pokud mu skutečně je 72 let, jak tvrdí, pak je zdaleka i ten nejstarší člověk, který za 57 let existence Guinnessovy knihy rekordů podobný titul obdržel,“ dodal Glenday.

Splnění snů

Doteď byl pro Dangiho jeho malý vzrůst pouze břímě. Na vlastní kůži si ověřil, jak je nesmírně obtížné zapadnout do světa běžné velikosti. Nikdy se mu například nepodařilo sehnat ženu. Nyní ale doufá, že nový titul s sebou přinese i přízeň osudu. Na ženění je sice už starý, ale rád by cestoval.

„Chtěl bych navštívit cizí země a potkat lidi celého světa,“ uvedl Dangi.