Tajemství zahalující původ populárního komika se začalo poodhalovat ve chvíli, kdy americké úřady požádaly britskou tajnou službu MI5, aby se pokusila podívat do minulosti známého komika. Američané se k tomuto kroku rozhodli poté, co herec v roce 1952 opustil USA pod závojem podezření ze spolupráce s komunisty.

FOTO: fotobanka Profimedia

Britští agenti však ve svém úkolu zcela pohořeli. Nepodařilo se jim nalézt Chaplinův rodný list a první úřední záznam o jeho osobě se datuje až do roku 1920, kdy byl na jeho jméno vydán cestovní pas. Vyšetřovali možnosti, že se Chaplin ve skutečnosti narodil ve Fontainebleau nedaleko Paříže či v blízkém městečku Melun.

Americké výzvědné služby přitom razily teorii, že byl Chaplin ve skutečnosti původem ruský Žid jménem Israel Thornstein. Navzdory důkladným zkoumáním MI5 nedokázala nalézt jediný důkaz, který by potvrzoval, že by Chaplin byl ve skutečnosti Brit, jak o sobě tvrdil.

Ač komunista, riziko pro USA nepředstavoval

Britské tajné služby však jednoznačně popřely, že by byl Chaplin rizikový komunista. Označily ho maximálně jako sympatizanta, ale nikoliv radikálního nadšence. Agenti uznali, že bylo jeho jméno použito jako symbol antikomunistické kampaně senátora Joea McCarthyho. Dodali však, že přesto nepředstavoval pro USA bezpečnostní riziko.

Je to poprvé, co MI5 odtajnila složky věnované populárnímu komikovi, který o sobě tvrdil, že se narodil 16. dubna 1889 na East Street ve Walworthu v jižním Londýně - pouhé čtyři dny před narozením Adolfa Hitlera, kterého úspěšně parodoval roku 1940 v nyní už klasickém snímku Diktátor.