Kentská zoo Port Lympne Wild Animal Park má mezi svými svěřenci nadaného opičáka. Jednadvacetiletý gorilí samec Ambam totiž každou chvíli chodí po zadních jako člověk. Ačkoliv se mírně kymácí, jako kdyby pozřel několik 12stupňových piv, chodí sebejistě a získává si pozornost stále více a více návštěvníků.

"Ambamův otec Bitam dělal to samé, zvláště když něco nesl v předních končetinách. Má také sestru Tambu, která se chvílemi snaží o něco podobného. Myslíme, že to začal dělat kvůli tomu, aby měl při krmení výškovou výhodu nad ostatními," uvedl pečovatel Phil Ridges.

Podle tiskové mluvčí Zoo Praha Jany Ptačinské Jirátové není u goril chůze na zadních zcela obvyklý jev, ale děje se to. Pro možnost spatřit něco takového nemusíte hned jet do Velké Británie. Stačí zajít do pražské zoologické zahrady a mít štěstí. Nová gorilí samice Bikira, která do Prahy přicestovala z Belfastu, totiž po zadních sem tam chodí také.

Janě Ptačinské Jirátové se povedlo v červenci loňského roku vyfotografovat podobný jev v záchranné stanici pro primáty v kamerunském Limbe. Tam gorilí samice nesla své mládě na zádech, šla po dvou a opírala se o klacek, podobně jako to dělají lidé na horských výšlapech. Gorilí samec Ambam tak zjevně nebude takovým unikátem, za který jej britská zoologická zahrada vydává.