Slavný obraz Leonarda da Vinciho takřka jistě zobrazuje Lisu Gherardiniovou, narozenou v květnu 1479 ve Florencii. Stala se druhou ženou Francesca del Gioconda, obchodníka s hedvábím, a známa pak byla jako "La Gioconda", což je také oficiální název jejího portrétu.

Po smrti manžela se Lisa uchýlila do františkánského kláštera a tam žila s jeptiškami až do své smrti ve věku 63 let. Kostelní matrika zaznamenala, že "žena Francesca del Gioconda zemřela 15. července 1542 a pohřbena byla u svaté Uršuly ve Florencii".

Ostatky byly vyvezeny na skládku

Její ostatky odpočívaly v kryptě, ale v roce 1810 byl konvent sv. Uršuly zrušen. Stavební práce v 80. letech minulého století vedly k odkrytí klášterních krypt. Jejich obsah byl však zcela bez okolků vyvezen na skládku známou jako Case le Passarini. Dnes se tu nalézá zatravněný kopec.

"Bohužel, nikdo nevěnoval žádnou pozornost historickému významu budovy a jejího obsahu," říká odborník na Monu Lisu Giuseppe Pallanti. Ten se teď podle listu Metro snaží přesvědčit úřady, aby v budově, kde se momentálně buduje kulturní centrum, alespoň vyvěsily pamětní desku ženě, které patřila jedna z nejznámějších tváří na světě.

"Je hrozně smutné, že hrob Lisy Gherardiniové byl zničen, aniž by si to kdokoliv uvědomil," dodává odborník.

Přečtěte si také: Hospodářská krize dopadá i na armádu japonských robotů

Jaké jsou pocity robota, když přijde o práci? O tom vědí své v Japonsku. Ani zemi vycházejícího slunce se totiž hospodářská krize nevyhnula. Lidé omezili spotřebu a přestali nakupovat. Nejen auta, ale i další technické vymoženosti. A tak roboti přišli o práci. Jak se s nelehkou situací vyrovnávají? Více se dočtete v páteční příloze Práva s názvem Víkend. (inzerce)