Hlavní obsah

Záhadný kráter v Lotyšsku byl žert

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Riga
Aktualizováno

Záhadný ohnivý předmět, který v neděli údajně spadl na území severního Lotyšska, nebyl žádný meteorit. Obří kráter, který vznikl v zemi, totiž nevytvořilo těleso z vesmíru, ale člověk. Podle agentury DPA to oznámili lotyšští geologové, kteří to považují za něčí žert.

Článek

"Nic tu z nebe nespadlo, tento kráter vykopali lidé. A to je oficiální vysvětlení," poznamenal hlavní geolog Rižské univerzity Girts Stinkulis na adresu devět metrů široké a tři metry hluboké díry v zemi nedaleko města Mazsalaca ležícího u hranic s Estonskem.

"Někdo tady zinscenoval velký žert, rozházel chemické prvky a zapálil je, aby poté rozšířil informace o údajném nárazu meteoritu," doplnil kolegu geolog Dainis Ozols.

Zpráva o dopadu obřího meteoritu vzbudila v pondělí ráno velkou pozornost v lotyšských i zahraničních médiích. Majitelka pole okamžitě zájem o její pozemek využila a za jeden lat (asi 36 korun) prodávala vstupenky na prohlídku kráteru.

První domněnka selhala

Uldis Nulle, vědec, který pracuje v lotyšském úřadu pro životní prostředí, geologii a meteorologii a který na místo dorazil hned v neděli, uvedl, že z kráteru stoupal kouř. Podle jeho prvního dojmu šlo o meteorit. Okraj kráteru byl prý mírně vyvýšený a na jeho dně viděl černo-šedou skvrnu, což jsou podle vědce znaky dopadu meteoritu.

Podle odborníků je však neobvyklé, aby na Zemi dopadl tak velký meteorit. Planeta je sice neustále bombardována předměty z vesmíru, nicméně většina z nich shoří v atmosféře a na její povrch vůbec nedopadne. Pokud by v Lotyšsku dopadl skutečně meteorit, musel by podle švédské expertky na meteority Asty Pellinenové-Wannbergové mít v průměru nejméně metr, aby mohl vyhloubit díru takových rozměrů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám