Královna pro účastníky summitu G20 uspořádala recepci, na níž nechyběl ani americký prezidentský pár. Když se slavnost chýlila ke konci, první dáma Spojených států a britská královna stály vedle sebe a povídaly si. Podle internetového vydání listu The Times probíraly výškový rozdíl, který mezi nimi je. Michelle Obamová je asi o hlavu vyšší než Alžběta II.

Během hovoru se k sobě přiblížily a královna objala záda Michelle Obamové. Ta na krátký okamžik udělala totéž a objala královnu kolem ramen.

Michelle Obamová porušila protokol.

Michelle Obamová porušila protokol.
FOTO: Profimedia

Dotknout se královny přitom v Británii platí za porušení protokolu. Když někdejší australský premiér Paul Keating v roce 1992 královnu objal, vysloužil si v médiích nelichotivé přezdívky. Popřel, že by ji chytil za podprsenku, jak se tehdy šuškalo. Na jednoho z jeho nástupců, Johna Howarda, padlo stejné obvinění. "Popíráme, že k jakémukoliv kontaktu došlo," tvrdil jeho mluvčí.

Královna nad protokolem mávla rukou

Buckinghamský palác středeční záležitost bagatelizoval. "Bylo to oboustranné a spontánní vyjádření náklonnosti a uznání mezi královnou a paní Obamovou. Recepce byla neformální příležitostí," uvedla královnina kancelář v prohlášení.