Podle zástupců muzea je socha Kate Mossové největší zlatou sochou od dob starověkého Egypta. Její autor Marc Quinn je proslulý svými kontroverzními díly, jeho těhotná žena bez rukou a nohou umístěná na čtvrtém soklu známé Trafalgar Square, je asi nezapomenutelná.

Quinn uvedl, že náklady na výrobu sochy byly 1,5 miliónu liber (47 miliónů korun), z čehož jen milión liber (31,5 miliónů korun) stálo zlato samo o sobě. Umělec doufá, že se cena sochy vyšplhá v lednové aukci muzea vyšplhá na závratných 10 miliónů liber (asi 315 miliónů korun).

Socha Kate Mossové váží 50 kilogramů.:. Socha Kate Mossové váží 50 kilogramů.foto: Profimedia

Každého jistě napadne, zda Quinn modeloval sochu podle živé předlohy. Mnohé jistě překvapí, že mu Kate Mossová skutečně jeden den stála modelem, avšak ne v poloze, ve které je vymodelovaná. "Mossová bere sochu tak, že vyzdvihuje její osobnost do určité mýtické úrovně," uvedl Quinn.

Socha nazvaná Siren (Siréna) je jednou z mnoha soch vystavených na výstavě Statuephilia (Sochofilie). Podle Quinnových slov při dnešní finanční krizi roste cena materiálu a její odhalení tak bylo přesně načasováno. "Pokud by teď byla válka či anarchie, tak by byla socha roztavena na mincovní kov," smál se sochař.