Možností, jak nás může čtyřnohý přítel pořádně naštvat je mnoho - znečištěné koberce, poškrábané dveře, ožvýkané sedačky či rozbité dekorace. To je jen část devastačního potenciálu některých psů.

Zatímco na špici ničícího spektra stojí doga (20 000 korun) následovaná čivavou (19 000 korun) a jezevčíkem (13 500 korun), tak přesně na opačné straně spektra ční mopslík a svatobernardský pes, tedy bernardýn. Ten možná proto, že jen málo lidí ho chová ve svém obydlí.

Pojišťovna zajišťující pojištění zvířecích miláčků dělala průzkum u celkem 3 000 majitelů psů. Naprostá většina destrukčních nápadů se u psů dostavuje ve štěněcích letech, ale přibližně 15 procent majitelů uvádí, že se musí s destrukčními choutkami svých miláčků vypořádávat po celý jejich život.

"Není vůbec překvapivé, že německá doga je číslem jedna, její hmotnost a rozměry totiž často stojí i za velkým množstvím nechtěných nehod. Co je zajímavější, je čivava na druhém místě. Je až neuvěřitelné, že tohle kapesní plemeno dokáže způsobit až takovou zkázu," řekl pro Daily Mail Mike Pickard z pojišťovny.