Festival zahájil primátor Pavel Bém, který se ujal "naražení" prvního sudu piva. "Nechť pivo teče proudem, pivo ten lahodný mok, jehož tradice sahá tisíc let do naší historie. Je to klasická česká exportní komodita, o které samozřejmě platí, že se musí pít s mírou," řekl Bém, který natočenou sklenici piva naráz vypil.

"Jedná se o první ročník tradice, která bude trvat, doufáme, hodně dlouho. Vzhledem k tomu, že české pivo považujeme za nejlepší značku této země a nejznámější produkt, který je tady vyráběn, tak si zaslouží festival většího formátu," zdůvodnil konání akce ředitel společnosti Český pivní festival Jan Hübner.

Návštěvníci festivalu si mohou dát k pivu nakládaný hermelín, pivovarský guláš, "vepřo, knedlo, zelo", rožněného býka či další grilované speciality. Hlavní jídla stojí kolem 150 korun. Půllitrový džbán všech druhů piva se bude prodávat za jednotných 39 korun.

Bude i hudba

Festival kromě milovníků piva potěší i ty, kteří tomuto moku příliš neholdují. Součástí akce je totiž i vinný a koktejlový stan. Celková kapacita festivalu zahrnuje ve velkoprostorových stanech 10.000 míst k sezení. Lidé budou moci posedět i na nejdelší zastřešené zahrádce, která měří 200 metrů.

Součástí doprovodného programu festivalu jsou hudební vystoupení a zábavní program pro děti. Ten se uskuteční poslední den festivalu 1. června, kdy se slaví den dětí.

Dospělí návštěvníci se kromě piva, vína či koktejlů mohou těšit i na vystoupení zpěváka Kamila Střihavky, slovenské kapely Peha, skupiny Sto zvířat a dalších hudebníků.

Celodenní vstupné na pivní festival, jehož brány budou od 23. května do 1. června otevřeny každý den od 12:00 do půlnoci, stojí 120 korun. Organizátoři akce očekávají, že festival navštíví na 150 000 lidí.