Hlavní obsah
Na Ostravsku je nezaměstnaných zhruba 38 000 žen. Foto: Profimedia.cz

Ženy na severu Moravy se budou moci vzdělávat v nových kurzech

Nezaměstnané ženy v Moravskoslezském kraji se budou moci vzdělávat ve třech nových speciálních kurzech, které pro ně otevřela moravskoslezská Agentura pro regionální rozvoj (ARR). V projektu s názvem Úspěšná žena by se během dvou let mělo proškolit až 270 žen, které by pak měly mít lepší šanci při vstupu do zaměstnání nebo podnikání.

Na Ostravsku je nezaměstnaných zhruba 38 000 žen. Foto: Profimedia.cz
Ženy na severu Moravy se budou moci vzdělávat v nových kurzech

Ostravský úřad práce, který eviduje o 7 000 nezaměstnaných žen více než před rokem, tuto iniciativu vítá. "Jde nám hlavně o to, abychom umožnili nezaměstnaným ženám co nejlépe se připravit na vstup do aktivního profesního života, ať už se jedná o zaměstnání nebo podnikání,“ uvedla generální ředitelka ARR Pavla Břusková.

Úřad práce v Ostravě podle své mluvčí Svatavy Baďurové předpokládá, že bude tyto kurzy nabízet také svým klientkám. "Ženy, speciálně v našem kraji, to mají mnohem těžší s pracovním uplatněním než muži. I v době vysoké poptávky po pracovní síle zde vznikaly zejména pracovní příležitosti vhodnější pro muže. Proto je tento projekt zvlášť žádoucí," uvedla Baďurová.

V době krize propouštějí podle Baďurové zejména podniky pro výrobu a zpracování kovů a firmy na ně navázané, což znamená, že přibývá hlavně nezaměstnaných mužů. "Podíl žen na celkové nezaměstnanosti se vzhledem k tomu sice snížil, ale jejich situace se nijak nezlepšila," uvedla mluvčí.

Ke konci července bylo mezi nezaměstnanými lidmi na severu Moravy asi 48 procent žen, zatímco před rokem, tedy v době konjunktury, to bylo přes 55 procent. Meziročně se ovšem počet nezaměstnaných žen zvýšil o sedm tisíc na asi 37 600.

Kurzy budou tři

V rámci dvouletého projektu ARR připraví tři interaktivní kurzy Kariéra, Osobnost a E-žena. Na těchto kurzech, které se uskuteční ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje, si ženy osvojí znalosti a dovednosti usnadňující nalezení vhodného zaměstnání nebo zahájení podnikání. Připravovaných kurzů se může zúčastnit až 270 žen z celého kraje.

Zájemkyně o účast na připravovaných motivačních workshopech a interaktivních kurzech se přitom mohou obracet přímo na ARR na telefon 595 691 261 nebo e-mail: plesnikova@arr.cz.

Během kurzů získají ženy nové znalosti a dovednosti, cílem je rovněž harmonizace rodinného a pracovního života. "Zejména u žen matek či žen pečujících o závislého člena rodiny často nastává konflikt rodinné a pracovní roviny a tyto ženy hledají cesty ke sladění těchto dvou rolí,“ vysvětlila manažerka projektu Silvie Szwedová.

Aktivity zaměřené na zvládání více rolí ženy vítá také Baďurová. "Právě i rodinné a další problémy také často vedou k tomu, že to mají ženy se získáním a udržením práce těžší než muži," uvedla.

Na financování projektu Úspěšná žena se podílí Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR. Daší informace je možné získat na oficiálních stránkách projektu http://arr.cz/uspesna-zena.html.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků