Hlavní obsah
Nejoptimističtější náborové plány s čistým indexem trhu +31 % hlásí majitelé velkých společností. Foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatelé slibují, že budou nabírat

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2015 optimistické náborové plány. Sedm procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají jeho snížení a osmaosmdesát procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje čistý index trhu práce společnosti Manpower pro Českou republiku ve druhém čtvrtletí 2015 hodnotu plus čtyři procenta.

Nejoptimističtější náborové plány s čistým indexem trhu +31 % hlásí majitelé velkých společností. Foto: Profimedia.cz
Zaměstnavatelé slibují, že budou nabírat

„Ekonomický vývoj v České republice byl v roce 2014 poměrně pozitivní a vyhlídky pro rok 2015 jsou ještě optimističtější. To se konečně výrazněji odráží i na růstu poptávky po nových zaměstnancích, zejména v odvětvích automobilový průmysl, logistika, IT a call centra,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Nejoptimističtější náborové plány s čistým indexem trhu +31 % hlásí majitelé velkých společností. Ostatní následují s umírněnějšími očekáváními. Střední společnosti s indexem +9 %, malé s +5 % a mikropodniky s +4 %.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v sedmi z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější index předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s hodnotou +8 %. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s indexem +7 % a rovněž Zpracovatelský průmysl, kde index dosáhl na +6 %.

Na druhé straně dvě odvětví očekávají pokles počtu pracovních sil: těžba nerostných surovin hlásí index -6 % a vzdor optimistickým předpovědím mírný pokles očekává rovněž stavebnictví (-1 %).

Regionální srovnání

Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější čistý index trhu práce +9 % hlásí Morava. Zaměstnavatelé v Čechách očekávají index ve výši +3 % a v Praze zůstává index stabilní s hodnotou 0 %, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím relativní pokles o tři procentní body.

Globální pohled

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se čistý index trhu práce zlepšil v patnácti a poklesl v osmnácti z celkově dvaačtyřiceti sledovaných zemí. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé na Tchaj-wanu ( +46%), v Indii ( +41%), Japonsku ( +29%) a Panamě ( +17%). Nejslabší náborové prostředí hlásí Itálie (-6%).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků