Hlavní obsah
Největší zájem uchazečů o nové zaměstnání zaznamenává Spráce.cz v lednu. Foto: Profimedia.cz

Zájem o absolventy klesá

Oproti předchozím letům klesá zájem zaměstnavatelů o absolventy vysokých škol. Největší šanci mají absolventi v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Vyplývá to ze statistik pracovního serveru Spráce.cz.

Největší zájem uchazečů o nové zaměstnání zaznamenává Spráce.cz v lednu. Foto: Profimedia.cz
Zájem o absolventy klesá

Z dat serveru Spráce.cz vyplývá, že za poslední rok klesla poptávka po čerstvě vystudovaných pracovních silách o 11 %.

Opačný trend než loni

„Jedná se o úplně opačný trend, než který jsme pozorovali před rokem. To jsme na portálu Spráce.cz zaznamenávali nárůst poptávky po absolventech až o 55 %,“ komentuje statistiky Jan Votruba, manažer serveru Spráce.cz.

Mezi kraje, kterým by se novopečení držitelé titulu měli vyhnout, jsou Zlínský a Jihočeský, tam o ně stojí nejméně zaměstnavatelů. Naopak dlouhodobě je největší zájem o absolventy v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.

Nejvyhledávanější je obchod a prodej

Když ale odhlédneme od absolventských pozic a podíváme se na všechny uchazeče o práci, najdeme jeden jasný obor, v němž se hledá nejvíce: obchod a prodej. Dalšími silnými obory jsou administrativa a řemeslné profese.

Každoročně roste na serveru Spráce.cz zájem uchazečů o pracovní pozice řemeslníků, asistentek a obchodníků. Pozice s největším problémem umístění kandidátů jsou dlouhodobě pozice technické a v informačních technologiích.

V lednu se zájem uchazečů zintenzivní

I hledání nové práce má svoje období hlavních sezón. Zatímco během prosince mají lidé většinou jiné starosti, než je hledání zaměstnání, v lednu zaznamenává Spráce.cz největší zájem uchazečů o nové zaměstnání.

„Můžeme jen spekulovat, zda jde pouze o plnění novoročních předsevzetí. Pravděpodobněji je návštěvnost ovlivněna dlouho odkládanými starostmi a pracovními smlouvami ukončenými ke konci roku. Pravdou však je, že tento fakt pozorujeme každý rok, nic se na něm nemění,“ dodává Jan Votruba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků