Hlavní obsah
Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Foto: Profimedia.cz

Vláda chce podpořit zřizování nových pracovních míst

Rusnokův kabinet v demisi se chystá od února zvýšit podporu pro investory, kteří zřídí pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by úřady práce měly zaměstnavatelům na jednoho pracovníka namísto současných 50.000 korun vyplácet 200.000 korun. Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let.

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Foto: Profimedia.cz
Vláda chce podpořit zřizování nových pracovních míst

Zvýšením podpory chce vláda řešit krizovou situaci především v Moravskoslezském kraji.

Tvorba míst je výhodnější než dávky

"Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným," zdůvodnilo svůj návrh ministerstvo práce. Podle něj je třeba v regionech s vysokou nezaměstnaností nabízet atraktivnější investiční pobídky. Resort navrhl úpravu po jednání skupiny, která se zabývala situací v Moravskoslezském kraji, kde by se mohly zavírat doly.

Podpořit oblasti s vyšší nezaměstnaností

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten v listopadu činil 7,7 procenta. Podle údajů resortu práce by tak příspěvky měly směřovat do šesti okresů v Moravskoslezském, Ústeckém a Olomouckém kraji.

Investice se vyplatí

Autoři návrhu tvrdí, že vynaložené prostředky se vyplatí. Vzniknou nová pracovní místa, zaměstnanci a firmy budou platit odvody, vydá se méně sociálních dávek, nastartuje se ekonomika a využijí se už připravené průmyslové zóny, vypočítal výhody resort práce. Podle jeho propočtů se peníze investované do jednoho pracovníka vrátí zhruba za rok a osm měsíců.

Výše podpory ovlivňuje počet projektů

Příspěvek 200.000 korun na zřízení pracovního místa se v problémových regionech vyplácel do konce února 2008. Pak byl snížen na 50.000 korun. Při vyšší podpoře se ročně uskutečnilo 40 až 60 projektů, po snížení ani ne desítka. V roce 2009 to byl dokonce jen jeden projekt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků