Hlavní obsah
Agresivní šéfové znamenají větší úzkost, více depresí, ale také třeba vyšší riziko srdečních onemocnění. Foto: Profimedia.cz

Většina Američanů by radši vyhodila šéfa, než dostala přidáno

Většina Američanů by dala přednost vyhazovu svého šéfa před více penězi na výplatní pásce. Vyplývá to z nové studie, na niž upozornil časopis Forbes. Podle ní je většina amerických zaměstnanců na pracovišti nešťastná a viní z toho právě svého nadřízeného.

Agresivní šéfové znamenají větší úzkost, více depresí, ale také třeba vyšší riziko srdečních onemocnění. Foto: Profimedia.cz
Většina Američanů by radši vyhodila šéfa, než dostala přidáno

Rovných 65 procent jich tak v průzkumu psycholožky Michelle McQuaidové uvedlo, že by raději dalo šéfovi "padáka", než aby měli větší plat. Sedmdesát procent respondentů pak míní, že by byli šťastnější, a 55 procent, že by byli úspěšnější, kdyby lépe vycházeli se svým šéfem.

Pocit štěstí je pro lidi důležitý

Že zaměstnanci dávají přednost vyhazovu šéfa před vyšším platem je v době, kdy ve Spojených státech již několik let stagnují mzdy, pozoruhodné. Podle McQuaidové je ale pro lidi pocit štěstí mnohem důležitější, než se obecně připouští. "Agresivní nebo "špatní" šéfové znamenají větší úzkost, více depresí, ale také třeba vyšší riziko srdečních onemocnění či zhoršení vztahů mimo pracoviště," dodala.

Takové symptomy "špatného" šéfa mohou ovlivnit výkon jednotlivých zaměstnanců, a způsobit tak pokles produktivity. Podle psycholožky pracovníci mohou mít pocit, že s lepším šéfem by v budoucnu dosáhli vyšších výdělků, než kdyby dostali okamžitě přidáno, ale zůstali v negativním pracovním prostředí. "Volba nového šéfa na úkor vyšší mzdy tak vlastně dává smysl," uvedla McQuaidová.

Nešťastní pracovníci jsou více nemocní

Nižší produktivita pak podle ní představuje větší problém, než to, že jsou někteří zaměstnanci v práci nešťastní.

"Pracovníci, kteří nemají rádi své šéfy, v průměru ročně zůstávají doma kvůli nemoci o 15 dní déle než jiní zaměstnanci. Pracují také pomalu, nehlásí se dobrovolně na různé projekty a neradi se účastní skupinového řešení problémů či vymýšlení inovací, protože se při tom dostávají do blízkosti svého šéfa," upozornila McQuaidová.

Nižší produktivita kvůli situaci na pracovišti firmy v USA stojí 360 miliard dolarů (6,9 bilionu Kč) ročně,"uvedla psycholožka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků