Hlavní obsah

V Liberci je informační centrum pro diskriminované lidi

Informační centrum pro lidi, kteří jsou společensky a pracovně znevýhodněni především kvůli svému věku a pohlaví, je otevřeno v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Slouží lidem z Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, kde o. p. s. Gender Studies uskutečňuje projekt Nenechte se diskriminovat! Sdělila to koordinátorka projektu Nina Bosničová.

V Liberci je informační centrum pro diskriminované lidi

"Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří ženy od 24 do 34 let, otcové na rodičovské dovolené a muži a ženy starší než 50 let. V současné hospodářské krizi se mohou stát oběťmi diskriminace častěji než dříve," upozornila Bosničová.

Gender Studies se chystá otestovat diskriminaci v některých firmách na severovýchodě Čech. "Zjistíme, komu dávají přednost a rádi bychom je přesvědčili o škodlivosti diskriminace pro jejich byznys," dodala Bosničová. Nejkřiklavější znevýhodňování zaměstnanců nebo uchazečů o práci zveřejní Gender Studies v médiích. Vznikne i sborník s nejzávažnějšími kauzami.

"Zkušenosti z Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje přeneseme i do jiných regionů v republice. Zaměřujeme se také na případy, kdy se diskriminace kvůli pohlaví a věku kombinuje s diskriminací související s etnickou příslušností a zdravotním stavem," shrnula Bosničová. Další informace lze získat na internetových adresách www.rovneprilezitosti.czwww.genderstudies.cz.

V informačním centru v liberecké knihovně poradí diskriminovaným lidem v pondělí od 15:00 do 17:00 a ve středu mezi 10:00 a 12:00. Knihovna jim nabízí kromě počítače s internetem i stovky knih a dalších dokumentů, v nichž se nacházejí důležité údaje pro boj s diskriminací.

"Poradenství pro diskriminované lidi zajistí naše zaměstnankyně ve svém volném čase. Zaplatí je Gender Studies," uvedla ředitelka knihovny Dagmar Helšusová. Gender Studies získala na projekt Nenechte se diskriminovat! peníze z norských, lichtenštejnských a islandských fondů.

Knihovna se během uplynulých dvou a půl let zapojila do antidiskriminačního projektu Půl na půl - rovné příležitosti. Pro informace si chodily především ženy starší než 40 let a také mladší ženy - budoucí matky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků