Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo

V ČR má práci nejvíce lidí od roku 1993

V Česku bylo ve 3. čtvrtletí letošního roku zaměstnáno 70,5 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. Je to nejvíce od roku 1993, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Celková zaměstnanost se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila přibližně o 65 tisíc na 5,06 miliónu lidí. Roste počet podnikatelů se zaměstnanci, naopak ubývají ti bez zaměstnanců.

Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo
V ČR má práci nejvíce lidí od roku 1993

Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,6 procentního bodu na 78,2 procenta. „Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen o 1,8 procentního bodu na 62,6 procenta,” uvedl ČSÚ.

Růst celkové zaměstnanosti se projevil hlavně u služeb, kde se počet lidí zvýšil zhruba o 50 tisíc. Vzrostl zejména počet pracujících ve velkoobchodu a maloobchodu, včetně opravy motorových vozidel a v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Přibyli podnikatelé se zaměstnanci

Minimálně se zvýšil počet pracujících v sekundárním sektoru. „Počet pracujících ve zpracovatelském průmyslu sice vzrostl o 34,8 tisíce, ale počet pracujících ve stavebnictví se snížil o 27,7 tisíce,“ uvedl ČSÚ. V primárním sektoru se počet pracujících zvýšil o necelých 12 tisíc.

Proti loňskému třetímu čtvrtletí přibylo v Česku podnikatelů se zaměstnanci, a to o zhruba 6900 na 178,2 tisíce. Počet podnikatelů bez zaměstnanců se naopak snížil o 27 tisíc na 664,6 tisíce.

Podle Úřadu práce ČR byla na konci září míra nezaměstnanosti v Česku šest procent, loni v září to bylo 7,3 procenta. Lidí bez práce bylo 441 892, což je nejméně od března 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků