Hlavní obsah

V Česku je přes milión pasivních důchodců bez peněz

Nejpočetnější skupinu obyvatel v České republice tvoří pasivní senioři, kteří nemají dostatek peněz. Podle průzkumu uspořádaného sdružením agentur pro výzkum trhu SIMAR je jich více než jeden milión.

V Česku je přes milión pasivních důchodců bez peněz

Aktivních, dobře zajištěných důchodců, kteří si v rámci svých možností užívají život, žije v Česku téměř 750 000. Dalších 700 000 lidí spadá do kategorie těch, kteří "čekají na důchod".

Deset skupin obyvatel

SIMAR rozdělil české obyvatelstvo na deset skupin z hlediska jejich kvality života.

Pasivní starší lidé jsou podle sdružení pesimisté, kteří projevují průměrný zájem o politické dění. Většinou mají nižší vzdělání. Z celkového počtu obyvatel je jich 13 procent.

Aktivní senioři tvoří skupinu o zhruba tři procenta menší. Převážně se zajímají o politiku a pravidelně chodí k volbám. Jde většinou o lidi, kteří vystudovali střední školu.

Čekatelé na důchod od života nic nečekají

Do kategorie Čechů čekajících na důchod zařadil SIMAR lidi, kteří mají dospělé děti, pracují a pobírají průměrný plat. Podle sdružení "od života již nic nečekají".

O trochu méně je obyvatel, kteří jsou v tomto věku aktivní, optimističtí a užívají si života. Tito lidé mají zájem o politickou situaci, převážně nepracují manuálně.

Z mladší populace tvoří největší skupinu takzvané šťastné rodiny, které mají alespoň jedno dítě. Jejich členové se průměrně starají o politiku, nacházejí se v dobré ekonomické situaci, mají střední vzdělání. V Česku žije takovýchto lidí milión, je jich přes 12 procent z celkového počtu obyvatel.

Chudých je osm set tisíc, bohatých milión

Naopak chudé rodiny tvoří zhruba 800 000 lidí. Pracují převážně manuálně, nemají dost peněz, jsou pesimističtí a nezajímají se o politické dění.

Finančně velmi dobře zajištěných lidí je v ČR přes deset procent. Většinou žijí ve větších městech, patří mezi ně podnikatelé, živnostníci či manažeři. Jsou aktivní, optimističtí a ovlivňují dění kolem sebe.

Devět procent lidí bez perspektivy

Téměř devět procent Čechů pak sdružení nazývá lidmi bez perspektivy. Jde často o nezaměstnané ve velmi špatné finanční situaci. Tito obyvatelé jsou pesimisté, kteří očekávají pomoc od státu.

Lidi do 35 let pak SIMAR rozdělil na ty, kteří mají ambice, a na ty bez ambicí. Prvních je podle sdružení zhruba o dvě procenta více.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků