Hlavní obsah
O práci na zkrácený úvazek mají zájem zejména ženy s malými dětmi. Foto: Profimedia.cz

V částečných úvazcích stále zaostáváme

Podle studie německého statistického úřadu pracuje v Česku na částečný úvazek jen 5,8 procenta žen. Průměr v Evropské unii je skoro 32 procent, v Nizozemsku pracuje na zkrácený úvazek dokonce přes 60 procent žen.

O práci na zkrácený úvazek mají zájem zejména ženy s malými dětmi. Foto: Profimedia.cz
V částečných úvazcích stále zaostáváme

Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v Česku jen 1,3 procenta, v Evropské unii je to osm procent. Přitom Češi o zkrácené úvazky mají zájem. Podle odborníků možnost práce na zkrácený úvazek pozitivně ovlivňuje celkovou míru zaměstnanosti a situaci na trhu práce.

Česko patří mezi země Evropské unie, ve kterých je nejvyšší nezaměstnanost matek

„V České republice bohužel není možnost práce na poloviční úvazek tak běžná jako v ostatních zemích. Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii až čtvrtina všech zaměstnanců pracuje na zkrácený úvazek. Na Slovensku funguje takzvané dělené pracovní místo. To umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců, což v Česku možné není,“ vysvětluje Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

Dělené pracovní místo je přitom výhodné i pro firmy. „Zaměstnanci jsou vzájemně zastupitelní, sami si korigují pracovní dobu a její náplň podle svých potřeb a firma získá několik odborníků namísto jednoho. Navíc klesá riziko, že zkušení pracovníci odejdou předčasně do důchodu nebo se po mateřské dovolené nevrátí,“ popisuje situaci Hyklová.

Nabídka nestoupá, poptávka ano

Nabídka pracovních pozic, které umožňují práci na poloviční úvazek, nedosahuje v Česku ani deseti procent a v několika posledních letech  příliš nestoupá, poptávka přitom ano. O práci na zkrácený úvazek mají zájem zejména ženy s malými dětmi.

„Česko se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách z pohledu délky mateřské dovolené. Doba čtyř let, po kterou ji lze čerpat, patří k nejdelším v Evropě. Dlouhá mateřská zároveň pozici žen na trhu práce znatelně oslabuje. Už po roce na rodičovské dovolené totiž velmi obtížně dohánějí rychlý vývoj profese,“ připomíná Hyklová.

Jen polovina matek se vrací

Česká republika patří mezi země Evropské unie, ve kterých je nejvyšší nezaměstnanost matek. Jen polovina z nich se vrací ke svému původnímu zaměstnavateli.

„Pro mne osobně bylo opravdu těžké rozhodovat se mezi slibně rozjetou kariérou a možností založit rodinu. Být rodičem je krásná věc, ale vracet se do práce po třech letech, když aktuální trendy a především technologie se vyvíjejí velmi rychle, je jako začínat úplně od začátku. Proto jsem vděčná, že mi firma nabídla možnost pracovat už při rodičovské dovolené na zkrácený úvazek. Díky kratší pracovní době jsem skloubila práci s osobním životem a nejsem ve stresu, že jedno nebo druhé nestíhám,“ popsala výhody polovičního úvazku Martina Látalová, obchodní ředitelka AC JOBS.

Zájem mají i studenti a důchodci

Po zkrácených úvazcích však nevolají jen matky s dětmi, k lepšímu uplatnění by pomohly i budoucím absolventům. „Většina českých vysokoškoláků pracuje už během studia. Pětina z nich ale chodí pouze na brigády, navíc mimo svůj obor. Přitom zaměstnat studenta na zkrácený úvazek může být výhodné i pro samotné firmy – proškolí a zaučí si budoucího zaměstnance a nebudou tak v budoucnu muset hledat specialistu v daném oboru,“ zdůrazňuje Hyklová.

Další skupinou, která by uvítala více možností zkráceného úvazku, jsou senioři. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil v loňském roce průměrný důchod 11 334 korun. „Právě zkrácené úvazky představují pro mnoho důchodců možnost, jak si k důchodu přivydělat. Dnes v Česku pracuje kolem čtvrt miliónu důchodců a vlivem demografického vývoje se budou jejich počty dál zvyšovat. To samozřejmě znatelně ovlivní pracovní trh. Firmy budou muset zaměstnávat starší pracovníky a přizpůsobovat jim pracovní místa i délku pracovního úvazku,“ upozorňuje Hyklová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků