Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Téměř polovina středních škol dala absolventům dodatek k osvědčení

Dodatek k osvědčení letos obdrželo téměř 55 tisíc absolventů, vyučených i maturantů. Využít jej mohou především při hledání práce nebo při dalším studiu v zahraničí. Dokument, který často vyžadují zaměstnavatelé v Anglii a Německu, vydalo 596 středních škol, tedy asi polovina všech českých SŠ. Informovala o tom mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) Markéta Růžičková.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Téměř polovina středních škol dala absolventům dodatek k osvědčení

Žáci dostávají dodatek k osvědčení na konci studia spolu s maturitním vysvědčením, výučním listem či vysvědčením o závěrečné zkoušce, a to ve dvou jazykových verzích – v češtině a v angličtině nebo němčině, případně ve francouzštině.

Srovnání s jiným vzdělávacím systémem v Evropě

Dodatek obsahuje informace o obecných a odborných kompetencích absolventa, jeho možném profesním uplatnění a délce studia. Je na něm také údaj o dosažené úrovni kvalifikace podle Evropského rámce kvalifikací (EQF), který umožňuje porozumět a porovnat dosaženou kvalifikaci s jiným systémem v Evropě.

„Některé školy již dávají dodatky k dispozici svým absolventům i v elektronické podobě, například je uveřejňují na svých webových stránkách,“ uvedla Irena Palánová z Národního centra Europass, které vydávání těchto dokumentů koordinuje.

„Dodatek si uchazeči o práci či další studium mohou přiložit ke svému životopisu spolu s dalšími doklady o svých schopnostech a dovednostech,“ upřesnila Palánová.

Dodatek k osvědčení se podle ní vztahuje ke kvalifikaci, nikoli jmenovitě k absolventovi, je tedy stejný pro absolventy s totožným vzděláním.

Možnost využití v ČR

V posledních letech využívají dodatky a další dokumenty Europassu, mezi které patří i životopis, uchazeči nejen při hledání práce v zahraničí, ale i v ČR. Zejména pokud se ucházejí o práci v mezinárodní firmě.

Národní centrum Europass, které je součástí evropské sítě národních center Europassu koordinované Evropskou komisí, nabízí možnost získat zdarma dodatek k osvědčení i pro absolventy škol, které dodatky žákům nevydávají. Žádost o vydání dokumentu lze vyplnit na webu.

V případě, že dodatek k danému oboru a druhu studia již existuje, je lhůta vydání 14 dní. Pokud se teprve vytváří, trvá jeho vystavení zhruba dva měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků