Hlavní obsah
V dílnách a laboratořích chrudimské průmyslovky byli deváťáci brzy jako doma. Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Technohrátky úspěšně křísí technické obory

Technohrátky, projekt na probuzení zájmu o technické studijní a učňovské obory, bilancoval svůj první ročník v Chrudimi na pohostinné půdě zdejší střední průmyslové školy.

V dílnách a laboratořích chrudimské průmyslovky byli deváťáci brzy jako doma. Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Technohrátky úspěšně křísí technické obory

„Od května jsme navštívili deset středních škol, pozvali do nich a autobusy přivezli žáky 51 základních škol z celého Pardubického kraje a seznámili je s 41 učebními obory,“ shrnul jen v číslech projekt manažer Technohrátek Vladimír Zemánek.

Odchází nám generace odborníků technických profesí do důchodu a není za ně náhrada
Petr Klimpl

Slovy chvály nešetřila Jana Pernicová (ČSSD), náměstkyně hejtmana Pardubického kraje a radní odpovědná za školství. „Kraj podporuje technické obory a učňovské školství stipendiem, tento projekt je mimořádně úspěšný. Chceme ho opakovat, rozšířit a zapojit do něj víc zaměstnavatelů v kraji,“ řekla Právu Pernicová.

Odborníci odcházejí do důchodu

„Odchází nám generace odborníků technických profesí do důchodu a není za ně náhrada. Tento projekt výrazně napomáhá k tomu, tyto obory probudit,“ přikývl i ředitel Úřadu práce Pardubického kraje Petr Klimpl.

„Průměrný věk v oboru provozní chemik je v Pardubicích 58 let!“ doplnila Klimpla varovným číslem Pernicová. Potvrdila, že Technohrátky pokles zájmu o technické obory zastavily a trend se navzdory tomu, že ubývá dětí, obrací. „Určitě tomu Technohrátky přispívají, je to o něčem jiném než dny otevřených dveří,“ přikývla radní.

Ukázat dětem řemesla

„Smyslem našeho projektu je vtáhnout žáky devátých, případně osmých tříd do hry. Motivovat je, pobavit a dát jim možnost soutěžit. Kluci kolikrát ta řemesla na vlastní oči vidí poprvé v životě,“ vysvětlil úspěch Technohrátek Zemánek.

Projekt má úspěch

Projekt oslovil asi 1500 kluků z devátých a osmých tříd Pardubicka, především z venkovských škol. Spokojenost vládne i na desítce středních technických škol Pardubicka, které projekt hostily. „Jsou to profíci, kteří přesně vědí, jak se to dělat má,“ upřímně konstatoval ředitel chrudimské průmyslovky František Mihulka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků