Hlavní obsah
Pec na výrobu olovnatého křišťálu ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Skláři se musí připravit na hromadné propouštění

Vedení společností Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Skláren Bohemia v Poděbradech v úterý oznámilo odborům záměr hromadného propuštění v obou sklárnách. Protože zákon neumožňuje oznámit propouštění bez konkrétních číselných údajů, počítá záměr s propuštěním všech 1108 pracovníků ve Světlé a 447 v Poděbradech.

Pec na výrobu olovnatého křišťálu ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Skláři se musí připravit na hromadné propouštění

Kolika zaměstnanců se ale ve skutečnosti dotkne, není definitivně rozhodnuto, řekl mluvčí skláren Karel Samec.

Sklo Bohemia a Sklárny Bohemia jsou součástí sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Celá skupina je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Ve Světlé a v Poděbradech se už před více než týdnem zastavila výroba. Kolik pracovníků podniky nakonec opustí, bude podle Samce záležet na rozhodnutí insolvenčních správců po očekávaném vyhlášení úpadku obou skláren a na případném zájmu nových investorů pokračovat ve výrobě. Skláři, kteří výpovědi dostanou, by v závodech měli skončit k 31. lednu.

Odborový předák světelských skláren Stanislav Vaněk je nyní v zahraničí. Již dřívě uvedl, že osobně věří v udržení části výroby ve sklárnách, všechna pracovní místa se podle něj ale určitě zachránit nepodaří.

Situace sklářů ve Světlé a v Poděbradech je o to horší, že nedostali mzdy za září, řada z nich tak zůstala prakticky bez prostředků. Pomoci nemůže ani úřad práce, podle informací havlíčkobrodského úřadu v případě úpadku společnosti musí pracovníci vymáhat dluhy u insolvenčního správce skláren. Jinak jim zbývá jen občanskoprávní řízení u soudu. Vaněk dodal, že kvůli nevyplacení zářijových platů mohou dát skláři po 16. listopadu ve sklárnách výpověď, aniž ztratí nárok na ušlou mzdu a na odstupné. Předpokládá, že v tomto termínu začnou skláři z podniku hromadně odcházet.

Jak je to s penězi?

"Peníze na výplaty na účtech alespoň částečně byly, jsou ale už několik týdnů zablokované a sklárny s nimi nemohou volně disponovat," vysvětlil situaci skláren Samec. V Poděbradech se minulý čtvrtek při jednání vedení podniku a odborářů s předběžným insolvenčním správcem podařilo dohodnout, že by se mzdy do konce října ještě mohly vyplatit. To ale jen v případě, že se podaří inkasovat peníze za dokončení zakázky a věřitelské banky budou souhlasit s jejich použitím na výplaty. Podobný model chce vedení uplatnit také ve Světlé, tam ale soud jmenoval insolvenčního správce teprve dnes, žádná jednání se ještě nemohla uskutečnit.

Bez ohledu na to, zda lidé nakonec své peníze dostanou, svolal odborový svaz skla a bižuterie na 23. října demonstraci před úřad vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků