Hlavní obsah
Mladší zaměstnanci mohou těžit ze zkušeností svých starších kolegů. Foto: Profimedia.cz

Se staršími zaměstnanci odchází i know-how

Vzhledem k demografickým změnám bude v nadcházejících letech stále více lidí pracovat ještě v době, která byla relativně nedávno nazývána tradičním důchodovým věkem. Podle odborníků z personálně poradenské společnosti Hays ale mohou rostoucí řady starších pracovníků předat před svým odchodem do důchodu nastupující generaci cenné zkušenosti ze světa práce.

Mladší zaměstnanci mohou těžit ze zkušeností svých starších kolegů. Foto: Profimedia.cz
Se staršími zaměstnanci odchází i know-how

„Je třeba, aby se společnosti přizpůsobily nárůstu pracovníků vyššího věku, nicméně mladší zaměstnanci se u svých starších kolegů mohou inspirovat a těžit z jejich zkušeností,“ říká Alistair Cox, šéf společnosti Hays.

Společnosti by měly využívat zkušenosti odcházejících zaměstnanců k zapracování nových odborníků
Alistair Cox, Hays

Odvětví, jako například výroba, doprava, zdravotnictví a vzdělávání mají poměrně vyšší počet starších pracovníků, než organizace v jiných odvětvích. Až tito zaměstnanci odejdou do důchodu, budou firmy čelit významnému nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Vytvořit nástupnický systém

„Zejména v technických oborech je vidět dlouhodobý nedostatek nových pracovníků. Vzhledem k omezeným kapacitám středních a vysokých škol a přetrvávání trendů, které nedostatečně kopírují potřeby firem, je pro každého zaměstnavatele předpokladem úspěchu předání know-how. Dobře zvolený nástupnický systém a využití znalostí zaměstnanců v důchodovém věku mohou v rámci interního vzdělávacího programu pomoci překlenout nedostatek kvalifikovaných absolventů a zaměstnanců na trhu,“ vysvětluje Petr Vidmar, operační manažer společnosti Hays Czech Republic.

Ztráta konkurenční výhody

Pokud firmy o tyto znalosti přijdou, přijdou také o konkurenční výhodu. Zaměstnavatelé však podle Vidmara mohou využít starších členů týmu k proškolování mladších zaměstnanců. Hlavně malé a střední podniky, které mají omezené zdroje pro rozvoj formálních dovedností, často používají starší pracovníky k zaškolení těch mladých.

Nejhůře je na tom energetika

Kritický nedostatek pracovníků panuje zejména v energetickém sektoru, a to nejen v České republice. Vzhledem k nedostatečnému zájmu o toto odvětví na přelomu 80. a 90. let prakticky chybí jedna generace specialistů.

„Věkový průměr zaměstnanců v energetice výrazně předčí celostátní průměr a počet kvalifikovaných absolventů nemůže počet odchodů do důchodu v nejbližších letech vyrovnat. Vzhledem ke komplexnosti tohoto odvětví nelze spoléhat na předání znalosti zaměstnancům, kteří přicházejí z jiného sektoru. Řešením může být celková změna struktury,“ dodává Petr Vidmar.

Neplýtvat zkušenostmi

„Jak populace stárne a více lidí musí pracovat déle, měly by společnosti všech velikostí využívat zkušenosti odcházejících zaměstnanců k zapracování nových odborníků. Nevyužít této příležitosti by bylo plýtváním,” zdůrazňuje Alistair Cox.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků