Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Šance absolventů na práci zvýší jakákoliv brigádnická praxe

Přestože je současná míra nezaměstnanosti rekordně nízká, čerství absolventi se při hledání prvního zaměstnání stále potýkají s obtížemi. Začátek jejich kariéry výrazně usnadní, mohou-li prokázat pracovní zkušenost, znalosti jazyků nebo informačních technologií.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Šance absolventů na práci zvýší jakákoliv brigádnická praxe

Podle průzkumu Národního ústavu pro vzdělávání je až 90 procent firem více nakloněno poskytnout zaměstnání čerstvému absolventovi, pokud má již za sebou určitou pracovní zkušenost. Zároveň takového absolventa jednoznačně upřednostní před těmi, kdo se pracovními zkušenostmi prokázat nemohou.

Pro polovinu firem je důležitá jakákoli brigádnická praxe, bez ohledu na konkrétní pracovní zařazení.

Nemusí přitom jít konkrétně o praxi ve specifickém oboru – pro polovinu (55 procent) firem je důležitá jakákoli brigádnická praxe, bez ohledu na konkrétní pracovní zařazení.

Znalost jen angličtiny nemusí stačit

Pokud jde o jazykové znalosti, angličtina je u většiny míst od administrativních pozic výše podmínkou, další jazyk alespoň na základní úrovni je pak požadován u 60 procent pracovních nabídek. Prokazatelné znalosti IT technologií jsou další přidanou hodnotou, která zvýší šance čerstvého absolventa získat zaměstnání.

„Získání reálné pracovní zkušenosti absolventům doporučujeme. Ať už se jedná o sezónní brigádu, či práci při studiu, pozorujeme, že pro zaměstnavatele má při přijímání absolventů zásadní význam. Pokud se týče zaměření studia, nejlépe se uplatňují studenti specializovaných, zejména technicky orientovaných oborů,“ připomíná Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

Větší šance i plat

Že je pro absolventy získání konkurenční výhody při hledání zaměstnání nezbytné, potvrzují podle ní i interní průzkumy portálu Profesia.cz. Například ve výrobě připadá na jedno nabízené místo pro absolventa průměrně 24 zájemců. V administrativě pak konkrétně na jedno volné místo recepční přijde zhruba 40 přihlášek. V této situaci tak může poskytnout uchazeči tolik potřebnou výhodu odpovídající praxe.

A nejen to – dostatečná praxe v průběhu studia může podle Lincové zvednout nástupní plat absolventa až o 13 %. Kromě praxe pak může poskytnout uchazečům potřebnou výhodu i vyšší kvalifikace. Například znalost jazyků je pro zaměstnavatele stále důležitější – firmy kromě angličtiny uvítají zejména němčinu, francouzštinu a ruštinu, zajímavou výhodu skýtá i dobrá znalost některých méně tradičních jazyků, zejména skandinávských.

Někteří zaměstnavatelé, zejména z řad velkých technologických firem, nabízejí studentům možnost pracovat u nich už v době studia na částečný úvazek. „V naší společnosti mají studenti končících ročníků možnost stát se v rámci stážového (internship) programu konzultanty na poloviční úvazek.

Na oboru studia záleží

Předpokladem je minimálně bakalářské vzdělání ekonomického nebo technického směru, plynulá angličtina a čeština nebo slovenština jako rodný jazyk. Po absolvování přijímacího procesu mohou studenti už v době studií nastoupit do naší firmy na poloviční úvazek a po dokončení vysoké školy pak v případě zájmu pokračují v plnohodnotném režimu,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka poradenské společnosti Accenture.

Významnou roli při uplatnění samozřejmě stále hraje i výběr studijního oboru. Obecně platí, že vysokoškolsky vzdělaní absolventi nacházejí práci snáze, zejména pak ti z technických, ale i pedagogických nebo medicínských oborů. S hledáním zaměstnání obvykle nemají problém ani studenti opouštějící střední odborné školy se zaměřením na strojírenství a elektrotechniku.

„České firmy jsou v poskytování práce studentům a mladým lidem přes léto vstřícné, protože je to pro ně rovněž výhodné při hledání mladých schopných lidí. Pro získání lepší startovní pozice na trhu práce studentům doporučujeme využít léto také ke vzdělávání – ať už k jazykovým pobytům, nebo ke specializovaným odborným kurzům.“ doplňuje Zuzana Lincová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků