Hlavní obsah
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Projekt získání odborníků z ciziny bude i přes neúspěch prodloužen

Projekt k přilákání zahraničních odborníků, který měl letos v červenci po 5 letech skončit, bude dál pokračovat, oznámil ministr práce Petr Nečas (ODS). Projekt má vzdělaným cizincům z 12 zemí a zahraničním absolventům českých středních a vysokých škol usnadnit usadit se v ČR i s rodinou. Dosavadní zájem o projekt byl oproti očekávání jen čtvrtinový, přesto Nečas jeho pokračování podporuje.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Projekt získání odborníků z ciziny bude i přes neúspěch prodloužen

Povolení k trvalému pobytu mohou získat účastníci projektu už za dva a půl roku, oproti standardní lhůtě pěti let. Do programu se zapojilo 1 138 lidí hlavně z východní Evropy, což je ale jen necelá čtvrtina zamýšlené kapacity projektu. Projekt sklidil kritiku i za to, že namísto nových pracovníků ze zahraničí se do něj hlásili hlavně lidé, kteří již v Česku působili. Ministr Nečas ale projektu věří dále.

"Projekt bude pokračovat jako paralelní projekt k projektu zelených karet. Každý z nich řeší něco jiného. Určitou modifikaci pokračování projektu podporuji," řekl Nečas. Jak by se projekt mohl upravit, ale neupřesnil. Vláda by o podobě programu měla jednat nejspíš v září.

Zelené karty mají podle ministra přivést do Česka chybějící pracovní síly. Od příštího roku by toto "pracovní a pobytové vízum v jednom" mohli dostávat cizinci na volná místa, která se nepodaří obsadit zájemci z ČR a EU. Projekt se naopak soustředí na vzdělané lidi ze zahraničí, které chce zlákat k životu v ČR. Uchazeči musí mít minimálně maturitu. Sami si musí obstarat v ČR legální práci. Hodnotí se jejich praxe, kvalifikace a jazykové znalosti. Posuzuje se i rodina.

Největší zájem byl z Ukrajiny a Ruska

Podle údajů ministerstva práce získalo k 1. červenci díky projektu povolení k trvalému pobytu už 226 cizinců. Spolu s nimi ho dostali i jejich manželé či manželky a potomci. Nejvíc z 1 138 účastníků, kteří se zatím do programu zapojili, pochází z Ukrajiny. Je jich 310.

Dalších 176 přišlo z Ruska, 133 z Běloruska, 56 z Moldavska, 32 z Indie a devět z Kanady. Vysokou školu v ČR absolvovalo 92 účastníků, střední pak pět. Zbytek lidí pochází z dalších východoevropských zemí.

Pětiletý projekt, na kterém se podílela Organizace pro migraci (IOM), měl vyzkoušet možnosti budoucí české přistěhovalecké politiky. Vysoce kvalifikovaným lidem, kteří budou mít práci ve svém oboru, nabízel povolení k trvalému pobytu už po roce a půl. Ostatní účastníci ho mohli dostat za dva a půl roku. Podle zákona je lhůta pětiletá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků