Hlavní obsah

Pro přistěhovalce do EU se plánuje "modrá karta"

Evropská komise ve snaze přilákat do Evropské unie potřebné pracovní síly přijde s návrhem udělovat kvalifikovaným přistěhovalcům takzvanou "modrou kartu" - povolení k pobytu a práci. Inspirací pro tento nápad, který bude představen koncem října, je americký systém "zelených karet".

Pro přistěhovalce do EU se plánuje "modrá karta"

Evropská unie začíná čelit problému postupného stárnutí populace. Demografové navíc podotýkají, že tento trend bude v budoucnu stále palčivějším. Podle odhadů bude třetina lidí v EU v roce 2050 starší 65 let.

Nyní prý zhruba polovina kvalifikovaných přistěhovalců z Blízkého východu, Středomoří a severu Afriky končí v USA či Kanadě. Současně se však odhaduje, že EU naopak přijímá zhruba 85 procent těch, kteří nějakou vyšší kvalifikaci nemají. A právě na tato fakty by měl zmiňovaný systém reagovat.

"Musíme tato čísla zvrátit novou vizí," řekl ve čtvrtek Franco Frattini, který má v EK na starosti oblast vnitra a problematiku imigrace. Konkrétní návrhy byl měl představit 23. října. Podle něj začátkem roku 2006 bylo v EU 18,5 milionu legálních přistěhovalců, což představovalo asi čtyři procenta populace EU.

Legalizace práce, garance minimální mzdy

Podle informací, které zatím pronikly o "modré kartě" na veřejnost, by měl být jejímu držiteli umožněn pracovní pobyt v určitém členském státě po dobu dvou let s tím, že by bylo toto povolení obnovitelné. Po této době by se navíc mohl přemístit do jiné země EU.Cílem nemá být jen to přitáhnout potřebnou pracovní sílu, ale i zajistit, že přistěhovalci nebudou pracovat nelegálně za nižší než minimální plat, jak je tomu často v současnosti.

V problematice migrace musí s případnými rozhodnutími souhlasit všech 27 členských států. Dá se tak předpokládat, že nad návrhem bude probíhat dlouhá debata, neboť každá země řeší v otázce přílivu přistěhovalců poněkud odlišné problémy a má jiné priority.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků