Hlavní obsah
Centrála Úřadu práce ČR Foto: Milan Malíček, Právo

Příspěvek na péči pro zdravotně postižené se zvýší automaticky

Lidé, kteří z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pobírají příspěvek na péči, nemusí o jeho zvýšení od srpna žádat. Úřad práce ČR (ÚP ČR), který dávku vyplácí, jej upraví automaticky podle přiznaného stupně závislosti na pomoci jiné osoby. O změnách informovala mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Centrála Úřadu práce ČR Foto: Milan Malíček, Právo
Příspěvek na péči pro zdravotně postižené se zvýší automaticky

Od srpna se podle novely zákona o sociálních službách mění výše příspěvku na péči. Úřad práce na přelomu července a srpna všem klientům rozešle informaci o změně výše dávky.

Nově budou měsíční částky následující:

Stupeň závislosti Příjemce mladší 18 letPříjemce starší 18 let
I. lehká závislost3 300 Kč880 Kč
II. středně těžká závislost6 600 Kč4 400 Kč
III. těžká závislost9 900 Kč8 800 Kč
IV. úplná závislost13 200 Kč13 200 Kč

Zohledňuje se věk žadatele

Nárok na příspěvek má osoba starší jednoho roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb.

Při posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a s výjimkou žadatelů mladších 18 let pak i péče o domácnost.

Schopnost zvládat základní životní potřeby se hodnotí v přirozeném sociálním prostředí a s ohledem na věk žadatele.

Možnost rychlejšího přiznání dávky

Novela zákona o sociálních službách přináší od srpna 2016 kromě zvýšení příspěvku na péči také možnost zrychlení přiznání této dávky dlouhodobě hospitalizovaným klientům. Zákon nově umožní sociálním pracovníkům ÚP ČR provést sociální šetření i v průběhu pobytu žadatele ve zdravotnickém zařízení.

Podmínkou je, že žadatel o příspěvek doloží potvrzení o nepřetržité hospitalizaci kvůli stejné nemoci nebo úrazu delší než 60 dnů.

V případě, že pečující osoba nepracuje, není registrovaná na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a příjemce příspěvku je hospitalizován po celý kalendářní měsíc ve zdravotnickém zařízení, však za tento měsíc příspěvek na péči jeho příjemci nenáleží.

Nejvíce v Moravskoslezském kraji

V roce 2015 poskytl ÚP ČR celkem 4 094 691 příspěvků na péči v hodnotě více než 21 miliard korun. Během prvních šesti měsíců letošního roku úřad vyplatil 1 945 000 těchto dávek v celkovém objemu necelých 11 miliard.

Nejvíce jich letos pobírali příjemci v Moravskoslezském kraji. ÚP ČR jim poskytl v rámci 240 113 příspěvků na péči 1,4 miliardy Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků