Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Anna Bortlíčková, Právo

Odbory i podnikatelé žádají vládu o pomoc automobilovému průmyslu

Odboráři z odborového svazu Kovo společně se Sdružením automobilového průmyslu (SAP) žádají vládu, aby ve prospěch domácích výrobců automobilů urychleně reagovala na současnou světovou finanční krizi. Oznámila to mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Ilustrační foto Foto: Anna Bortlíčková, Právo
Odbory i podnikatelé žádají vládu o pomoc automobilovému průmyslu

Svaz Kovo je se 170 000 členy nejvýznamnějším svazem komory a zároveň největším odborovým svazem v zemi. Důvodem krize automobilek a jejich dodavatelů je výrazně nižší poptávka v zemích západní Evropy a USA.

Podle odborů i zaměstnavatelů by situaci v českém automobilovém průmyslu pomohlo zejména zastavení příprav a schvalování legislativních norem, které by podle nich v oboru přinesly zvyšování nákladů, snížení konkurenceschopnosti a tím i zaměstnanosti. Vadí jim zejména snaha o zpřísnění ekologických opatření týkajících se omezení výfukových zplodin nebo omezení jízd kamionů.

"Po české vládě a orgánech EU nepožadují OS KOVO a Sdružení automobilového průmyslu žádné zvláštní výhody, ale vytváření srovnatelných podmínek pro podnikání v ČR v mezinárodním kontextu," uvedli ve společném textu odboráři i zaměstnavatelé.

Kvůli krizi se bude propouštět

Tuzemské automobilky se obávají, že kvůli krizi budou muset propustit až 3000 zaměstnanců, přestože za prvních devět měsíců letošního roku zvedly výrobu téměř o 10 procent.

Na propouštění by podle zástupců automobilového průmyslu, který z velké části tvoří dodavatelé tuzemských i zahraničních automobilek, mohlo dojít především na přelomu roku. První na řadě mají být lidé zaměstnaní přes agentury, propouštění se však může týkat i kmenových zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků