Hlavní obsah

Národní cenu kvality získaly firmy Grundfos a Sejong

Titul Excelentní firma v letošním ročníku Národní ceny kvality získaly dva podniky, výrobce čerpadel Grundfos a producent výfukových systémů pro auta Sejong Czech. V úterý to oznámili pořadatelé soutěže.

Národní cenu kvality získaly firmy Grundfos a Sejong

Ocenění Excelentní organizace obdrží Krajský úřad kraje Vysočina. Titul Perspektivní firma patří poradenské společnosti DC Vision, jako Společensky odpovědná firma byla letos oceněna ČSAD Logistik Ostrava - nákladní divize.

„Pro naši proexportně orientovanou ekonomiku je konkurenceschopnost klíčovým pojmem. Na náročných světových trzích můžeme uspět, jen pokud budou naše výrobky a služby kvalitní, budeme rychle zavádět inovace a poskytovat špičkový servis našim obchodním partnerům,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Slavnostní předání cen se uskuteční v úterý večer ve Španělském sále Pražského hradu.

Udělování ceny kvality má několik kritérií. Podniky a instituce se hodnotí například z hlediska kvality vedení, výsledků, cílů, které chtějí uskutečnit, nechybí ani hodnocení spokojenosti zaměstnanců nebo vztahu k životnímu prostředí.

S účastí v Národní ceně kvality ČR souvisí zavádění modelu excelence EFQM, což je jakýsi návod na optimální řízení firmy, který byl na přelomu 80. a 90. let vyvinut na zakázku předních evropských společností. V současnosti ho využívá 60 procent velkých a středních podniků v Evropě.

Nápad oceňovat kvalitu vznikl v Japonsku 

„Model EFQM dlouhodobě využívá v Evropě přes 30 000 firem. To je asi nejlepším důkazem jeho jedinečnosti a funkčnosti. Zkušenosti navíc ukázaly, že stejně dobře, jako v komerční sféře, funguje model i ve veřejné správě, policii, školství či zdravotnictví,“ uvedl ředitel Národního informačního střediska podpory kvality Jan Taraba.

V Česku se ovšem model EFQM přes všechny pozitivní zkušenosti ze světa i od českých podnikatelů využívá minimálně.

Tradice udělování Národní ceny kvality vznikla v Japonsku v roce 1951. Od roku 1987 se uděluje také v USA, na evropský kontinent bylo ocenění uvedeno v roce 1989.

Centrála společnosti Grundfos sídlí v Dánsku. Firma je největším světovým výrobcem čerpadel, celkem má přes 18 tisíc zaměstnanců. Korejská firma Sejong vyrábí výfukové systémy pro automobily, přičemž klade důraz na využití technologií šetrných k životnímu prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků