Hlavní obsah
Studenti mají tradičně zájem o brigády v administrativě. Foto: Profimedia.cz

Nabídka letních brigád letos vzrostla

Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment začali zaměstnavatelé v květnu ve většině regionů ČR nabízet brigádnické pozice na letní měsíce. Již nyní je jasné, že nabídka brigád letos vzroste. Zaměstnavatelé se touto formou snaží řešit nedostatek pracovních sil i vybírání dovolené. Získat chtějí především plnoleté studenty a rodiče na rodičovské dovolené.

Studenti mají tradičně zájem o brigády v administrativě. Foto: Profimedia.cz
Nabídka letních brigád letos vzrostla

Výrobní firmy, obchodníci, logistická centra či centra podnikových služeb – ve všech těchto oborech hledají brigádníky na léto. Situaci komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce.

Studenti příliš nevyhledávají manuální práci

„Firmy z tohoto důvodu začínají s náborem dříve než v předchozích letech a svou nabídku brigád uzpůsobují různým skupinám. Studenti tak mohou získat intenzivní brigádu, aby si za léto stihli vydělat i něco užít, matky na mateřské dovolené zase práci na pár hodin denně, aby vedle ní zvládly i péči o děti,“ komentuje situaci Jonathan Hill, ředitel Grafton Recruitment.

Největší zájem mají studenti o práci v administrativě. I podle pracovního portálu Džob to platí již několik let.

Manuální práci studenti příliš nevyhledávají, a to i přesto, že finanční ohodnocení obou typů brigád se příliš neliší. Je to dáno i tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší.

Odměny se různí

Rozdíly lze však pozorovat napříč regiony. Například na Ostravsku si brigádník vydělá 80 až 110 Kč, v Brně 90 až 120 Kč, na Olomoucku dokonce 100 až 120 Kč, na Zlínsku pak 75 až 100 Kč.

Štědří jsou zejména na Vysočině. V Jihlavě zaplatí brigádníkům 110 až 130 Kč, v Ústí nad Labem 70 až 120 Kč a v Praze 100 až 120 korun. Ovšem v případě brigád s nutností znalosti cizích jazyků lze nalézt i vyšší nabídky.

Příležitost přivýdělku

Kromě studentů či rodičů na rodičovské dovolené se o brigády letos více zajímají i lidé, kteří zaměstnání mají, ale chtějí si touto formou přivydělat. V některých firmách, zejména ve výrobě, lze přitom dosáhnout na hodinovou mzdu srovnatelnou se mzdou kmenových zaměstnanců.

Nejvíce pozic je tradičně k dispozici ve výrobě, ať už jde o operátory výroby či skladníky, dále v retailu, kde se jedná o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury. Velké množství pozic lze nalézt i v zákaznických službách, kde je ovšem důraz kladen na znalost angličtiny, případně dalšího cizího jazyka.

I když by letos neměl být příliš velký problém brigádu najít, neměli by zájemci otálet. Ani hledat brigádu na poslední chvíli ale nemusí rovnou znamenat marnou snahu.

Zájemci o přivýdělek přes léto se mohou po nabídkách poohlížet jak na pracovních portálech, tak i v personálních agenturách. Řada firem zveřejňuje své pracovní nabídky i na sociálních sítích. Patrná je také sílící tendence firem hledat brigádníky prostřednictvím doporučení vlastních zaměstnanců.

Portál Džob navíc mladým lidem už déle doporučuje, že se vyplácí také vybrané zaměstnavatele navštívit osobně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků