Hlavní obsah

Italské aerolinky propustí pět tisíc zaměstnanců

Letecká společnost Alitalia, která se dostala do finančních potíží, je v konkurzu a čeká na nového majitele. V rámci restrukturalizace by mělo odejít až pět tisíc zaměstnanců. Italský ministr práce uvedl, že tento počet by neměl být překročen.

Italské aerolinky propustí pět tisíc zaměstnanců

Dnes ministr Maurizio Sacconi začne jednat s odboráři, kteří už dříve odmítli návrh na převzetí od francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM. Do rozhovorů zasáhne také poradce, což je finanční ústav Intesa Sanpaolo, nucený správce Augusto Fantozzi i skupina investorů. Ti také určí, do kdy se bude jednat.

Italská vláda navíc poskytne pobídky soukromým firmám, které mají kapacitu k tomu, aby převzaly alespoň část zaměstnanců propouštěných z Alitalie. Část lidí bude moci patrně najít uplatnění i ve veřejném sektoru.

Odhad počtu zaměstnanců, kteří budou asi muset v souvislosti s restrukturalizací odejít, je nižší než dosavadní odhady. Zatím ale prý nelze říci, jaké náklady si propouštění vyžádá, záležet bude na skutečném počtu propouštěných, na jejich věku a na dalších faktorech.

Kdo společnost převezme?

Vedle skupiny investorů, mezi nimiž je také expert na ozdravování podniků Roberto Colaninno, by podle italského tisku měla zájem o Alitalii oficiálně oznámit v nejbližších dnech.

Předpokládá se, že asi 20 procent by v nové Alitalii mohla převzít Air France-KLM, spekuluje se ale rovněž o německé společnosti Lufthansa. Skupina investorů za Alitalii zaplatí až jednu miliardu eur (téměř 25 miliard Kč). To je výrazně nad poslední tržní cenou podle kurzu akcií, než se s nimi přestalo obchodovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků