Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Inovace z výzkumu firem a vědců za více než 30 miliard korun

Chytrý autopilot pro řízení lehkého letounu, nová technika pro rozpoznávání řeči v digitálních aplikacích nebo prototyp optického přepínače, který umožní tisíckrát rychlejší přenos dat. To jsou příklady z 1600 projektů aplikovaného výzkumu za více než 30 miliard korun, které za posledních osm let prošly Technologickou agenturou ČR (TA ČR). Deset miliard vydaly podniky, dvacet miliard stát.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Inovace z výzkumu firem a vědců za více než 30 miliard korun

Pro příští rok chce TA ČR od státu získat o dalších zhruba půl miliardy více než letos.

Společný výzkum firem a vědců

„V roce 2018 se pohybuje naše představa kolem čtyř miliard ze státního rozpočtu, je to nárůst, který kompenzuje výpadek financování Technologické agentury v minulých letech,“ řekl Právu předseda TA ČR Petr Očko na bilanční tiskové konferenci k ročnímu působení ve funkci.

Většina projektů agentury pochází ze společného výzkumu vědců a firem. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že je rád, že aplikovaný výzkum plní svůj cíl – aby se orientoval na sektorové potřeby podniků a vyšší podporu inovací v nich.

Cílem Technologické agentury je, aby firmy vkládaly více peněz do výzkumu.
Petr Očko, předseda TA ČR

Celkové výdaje na projekty TA ČR rok od roku rostou. Rozpočet agentury v roce 2011 činil zhruba miliardu, letos vzrostl díky příspěvku státu na 3,6 miliardy korun. Peníze míří na ty projekty, které mají přinést konkrétní výsledek - prototyp, funkční vzorek nebo patent.

Podpora mladých výzkumníků

„Není cílem financovat firemní výzkum, cílem TA ČR je podněcovat soukromé výdaje do výzkumu. Aby firmy vkládaly více peněz do výzkumu. A to se daří,“ tvrdí Očko.

Loni vláda schválila tři nové programy agentury - na podporu mladých výzkumníků, aby se naučili spolupracovat s aplikační sférou, na podporu společenskovědního výzkumu a na podporu aplikovaného výzkumu v energetice, první svého druhu.

Firmy z ČR a Německa digitálními lídry?

Letos bude TA ČR vypisovat rekordní počet veřejných soutěží. „Aktuálně jsme vyhlásili výzvu v programu Delta na spolupráci s Německem v oblasti Průmyslu 4.0,“ uvedl Očko.

Právě podpora digitálních technologií může podle něj průmyslovou výrobu změnit, aby se české a německé firmy v budoucnu staly lídry digitální transformace průmyslu.

Bělobrádkův úřad také jedná o spolupráci s prestižním německým Fraunhoferovým institutem nebo Max Planck institutem. Program Delta podporuje spolupráci českých firem a výzkumných organizací se zahraničními partnery. Má zlepšit přístup týmů z ČR k mezinárodním znalostem a know-how, k zahraničním výzkumným kapacitám a usnadnit pronikání na zahraniční trhy.

Propojení firem s výzkumem má být lepší

Po roce 2020 se také mají snižovat peníze z evropských fondů, proto TA ČR chce s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou podepsat memorandum, aby banka podporovala tuzemské malé a střední podniky s inovačním potenciálem. Připravuje také Národní program kompetence, který by měl být klíčovým pro spolupráci firem a výzkumných organizací.

Stát letos dává na výzkum historicky nejvíc peněz - 32,7 miliardy korun, loni to bylo 29 miliard korun. Výdaje soukromého sektoru do vývoje a inovací podle Bělobrádka kontinuálně rostou. Propojení firem s veřejným výzkumem má proto význam, zatím ale podle některých odborníků není tak intenzivní, jak by mohlo být.

Podle studie Vysoké školy ekonomické povede jedna dodatečně vynaložená koruna veřejných výdajů v oblasti výzkumu a vývoje v Česku ke zvýšení produkce o 2,10 koruny a hrubé přidané hodnoty o 0,96 koruny. Dodatečně vynaložená miliarda korun veřejných výdajů na výzkum a vývoj znamená zvýšení zaměstnanosti o 882 osob, dodal vicepremiér.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků